Nespravedlivé přerozdělování daní, kdy velká metropole získává na jednoho občana několikanásobně více peněz než menší město nebo obec. To vadí nejen malým vesnicím, ale například i Českým Budějovicím, které jsou klasickou ukázkou poškozeného města.

„Nemáme totiž sto tisíc obyvatel a tudíž spadáme do kategorie měst od padesáti do sta tisíc a dostáváme stejný podíl peněz, který v žádném případě neodráží vzrůstající požadavky státu na naši samosprávu,“ komentoval chybné nastavení velikostních kategorií obcí a následný špatný dopad daňových příjmů do městského rozpočtu náměstek primátora Rudolf Vodička. Daňový rozdíl mezi jihočeskou metropolí a městem Olomouc, jež má lehce nad sto tisíc obyvatel, tak činí 314 milionů korun.

Proti nespravedlivému systému protestovaly obce i Peticí proti diskriminaci obyvatel venkova, kterou na konci června předali její organizátoři do rukou předsedy Senátu České republiky. Z celé země ji podepsalo nejvíce obcí právě z jižních Čech (129 z celkového počtu 794 podepsaných).

Každá statisícovka by byla milá

„Nelíbí se nám, že hlava na venkově je menší než hlava v metropoli,“ vysvětlil starosta Borovan Stanislav Malík, proč se k petici jejich město přidalo. „Spravedlivější by bylo, kdyby stejnou částku na hlavu dostávali jak v Olešnici, tak v Praze,“ dodal Petr Švepeš, první muž Olešnice, která petici taktéž podepsala.

Dosavadní nevýhodné přerozdělování daní ze státního rozpočtu by měla změnit připravovaná novela Zákona o rozpočtovém určení daní č. 483/2001 Sb, jejíž v znik iniciovali také představitelé měst a obcí. Ta by měla částečně odstranit kontroverzní skokové dělení a zavést rozdělování peněz podle reálného počtu obyvatel.

„Pokud bude nová legislativa schválena, což by mělo být v příštím roce, mohly by si České Budějovice polepšit o sto dvacet milionů korun,“ odhaduje Vodička.

O kolik získají více menší obce, si zatím netroufají odhadnout. „Budeme doufat. V malých obcích jsou peníze opravdu třeba, my jsme teď rozjeli řadu investičních akcí,“ řekl Švepeš. „Jen doufám, že číslo nebude ještě nižší než teď,“ podotkl olešnický starosta. „Každá statisícovka by byla milá,“ doplnil jeho borovanský kolega.