České Budějovice – Od úterý 7. srpna se na dva týdny uzavře silnice I/3 mezi Borkem a Ševětínem. Důvodem jsou stavební práce na odpočívkách pro budoucí dálnici D3. Chystají se odstřely skal a protože se plánují v těsné blízkosti komunikace I/3, tak se z bezpečnostních důvodů doprava vrátí na starou silnici z Borku přes Chotýčany, Vitín a Ševětín.

Provoz z hlavního tahu na Prahu bude na starou komunikaci převeden kompletně bez výjimek. Řidiči zároveň musejí počítat s tím, že se pracuje při jiné zakázce na sjezdu Lhotice, který je momentálně zčásti mimo provoz. Od Českých Budějovic tedy bude nutné na Prahu jet od Borku. Silnice I/3 v úseku Ševětín – Borek má být uzavřena od 7. do 21. srpna.

Práce na budoucí dálnici provádí sdružení firem vedené společností EUROVIA. Podle mluvčí EUROVIE Ivety Štočkové se u Chotýčan bude v okolí budoucí dálnice odstřelovat hornina až do hloubky 5,5 metru.
Následně se připraví ochranné lože pro vedení inženýrských sítí pod chystanou komunikací i stávající silnicí I/3.

Hlavně o dodržování bezpečnostních předpisů ze strany řidičů se ale obávají v obcích, do kterých se od úterý přesune dopravní zátěž ze silnice I/3. Auta se totiž mají vrátit na dva týdny na starou silnici, která vede mezi Borkem a Ševětínem.

Podle starostky Vitína Jitky Havlové je zkušenost místních taková, že ne všichni řidiči dodržují předepsanou nejvyšší dovolenou rychlost 50 kilometrů v hodině. „Požádala jsem proto písemně dopravní inspektorát Policie České republiky, aby to ohlídali, nic jiného nám nezbývá,“ říká Jitka Havlová.Obce na staré silnici na Prahu totiž nemohou prosadit třeba trvalé retardéry nebo další snižování rychlosti. Nadřízené úřady to odmítají, protože jde o záložní trasu za současnou I/3 nebo budoucí dálnici a podobné úpravy jsou v zásadě určené jen na místní komunikace s menším provozem.

S návalem vozidel se Chotýčany, Vitín nebo Ševětín občas potýkají když je třeba na silnici I/3 nehoda, ale to bývá jen krátkodobé. Teď obce čekají dva týdny zátěže. Silnice I/3 v úseku Ševětín – Borek bude uzavřená, protože se v její blízkosti u Chotýčan budou odstřelovat skály při stavbě dálnice D3.

Dálnice se buduje tak, že se v podstatě přistavuje paralelní pruh k nynější silnici I/3. Zasahuje to i stávající sjezdy z I/3 u Ševětína a u Lhotic. Proto jsou funkční jen pro směr od Prahy do Českých Budějovic. V opačném směru musejí řidiči na objížďky.

Na přelomu října a listopadu by se měla dokončit nová vozovka v úseku od Borku po Ševětín. Na tu se pak převede provoz a současná I/3 se předělá na dálniční parametry. Na podzim mají skončit i práce na prvních polovinách zmíněných sjezdů. A začnou se předělávat jejich druhé poloviny.

Úsek D3 mezi Borkem a Ševětínem se staví od roku 2017, hotov má být v roce 2020.