V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z nichž 5 pochází z Jihočeského kraje. Loni v kraji bodovala Klokotská alej, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz.

“Blíží se krásy podzimu, padající listí nebo nádherně barvící se stromy a aleje, které přímo volají po zachycení momentu. Příroda je dar. A tak se s námi zapojte do ankety Alej roku 2020. Propojte nás s přírodou. Posílat své nominace a fotografie můžete do 27. října,” nabádá herečka a zpěvačka Petra Vojtková, která je patronkou ankety.

Aleje je možné nominovat ještě do 27. října. Stačí poslat fotografii a krátký příběh nebo popis nominovaného stromořadí na www.alejroku.cz. O vítězné aleji se bude hlasovat od listopadu do konce prosince letošního roku. Začátkem ledna Arnika vyhlásí nejoblíbenější alej České republiky a vítězné aleje v jednotlivých krajích.

Dosud nominované aleje Jihočeského kraje:
Klokotská alej (Tábor)
Lipová alej Tyršův sad (České Budějovice)
Akátová alej u Suchomelského mlýna (České Budějovice)
Alej Naší zahrádky (Rudolfov)
Dubová alej Suchomel (České Budějovice)

Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Jako každý rok se soutěží o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii.

Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky v nichž jsou třeba knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice