V pátek jednali zástupci ANO 2011 s ODS. „Uzavření koalice mi přišlo velice nadějné,“ uvedl Jiří Svoboda a doplnil, že ODS měla k návrhu pozitivní postoj. Včera se setkaly týmy ANO 2011 a HOPB a podle Jiřího Svobody už to tak nadějně se vznikem koalice tří nejsilnějších stran nevypadá.

„ANO zopakovalo, že preferuje koalici prvních tří na pásce. My ji považujeme za možnou, ale existují i další varianty koaličního uspořádání. Všechny zatím zůstávají otevřené,“ naznačil Juraj Thoma s tím, že jednání s ANO 2011 se zasekla na té᠆matu linek MHD v centru.

Lídr ODS Martin Kuba si nemyslí, že by pro všechny tři subjekty nebylo schůdné v zásadních záležitostech najít shodu. „Byť s ústupky na všech stranách by mohla vzniknout silná koalice, která by dokázala prosazovat, co pro občany považuje za důležité,“ míní.

Všechny tři nejsilnější strany v novém zastupitelstvu řadí mezi priority vedle změn v dopravě například budoucnost sportovní haly, větší míru zapojení občanů do správy města a oblast investic.

„Jak jsme porovnávali programy, jsou na 95 % shodné a u zbylých jsme podle mého schopni najít nějakou dohodu,“ říká lídr ANO 2011 Jiří Svoboda. Souhlasí s ním i jeho protějšek z ODS Martin Kuba.

„Návrh řešení zásadních záležitostí lze po určitých úpravách akceptovat,“ zmínil. Jablkem sváru se ale podle lídra hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) Juraje Thomy stala linka MHD, která má spojit záchytná parkoviště s centrem Budějovic. „Někteří zástupci hnutí ANO dál preferují vedení linky Krajinskou ulicí, což HOPB odmítá.“

Na pořad dne už přišlo i možné obsazení rady města. Návrh Ano 2011 zní čtyři místa pro vítěze voleb, čtyři pro OPB a tři pro ODS. „Řekli jsme si také, kdo by měl zájem o jaký resort,“ dodal Jiří Svoboda.

Na tento týden chystá ANO 2011 další schůzky se stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Podle Jiřího Svobody zatím není vyloučena žádná koalice. Vítěz voleb ale preferuje variantu silného spojenectví tří partají, které získaly nejvíce hlasů.

„Také náš klub si takovou koalici umí představit. Aktivně proto ani nehledáme žádné jiné možnosti,“ zdůrazňuje Martin Kuba.

Přesto ani menší hráči na budějovické politické scéně nezůstávají bez šance se na koalici podílet. Piráti, kteří se do zastupitelstva probojovali ve spojenectví se zelenými, jsou připraveni na různý vývoj situace. „Samozřejmě bychom raději uplatnili náš program v rámci koalice, ale jsme připraveni i na to, že budeme v opozici,“ uvedl pro Deník volební lídr Lukáš Mareš.

K probíhajícím jednáním doplnil, že žádná z variant není vyloučena, dokud není koalice domluvena. „Do podpisu koaliční smlouvy jsou ještě všechny možnosti otevřeny,“ dodal Lukáš Mareš za tým, který obsadí v zastupitelstvu šest míst.

Pokud nebude podán do 19. října protest proti výsledku voleb, mělo by se nejdéle do 5. listopadu konat ustavující zastupitelstvo. Do té doby by mělo být jasno o koalici.