Na neřešitelný problém narazil letos Jan Verboon z Hlincové Hory, když se pro svou tříletou dceru snažil najít místo ve školce. V obci žádná není a v Českých Budějovicích ani jiných městech neuspěl, protože tu mají přednost místní. Již brzy by se ale situace měla zlepšit. Vedení Hlincové Hory schválilo výstavbu víceúčelového zařízení, jehož součástí bude i mateřská škola pro 15 dětí. Pracovat se začalo tento týden, hotovo by mělo být do roka.

„Chystali jsme se na to několik let a jsme rádi, že se to konečně podařilo. Stále se u nás totiž staví nové domy, narůstá počet obyvatel, a tak je školka opravdu potřebná," komentoval starosta Karel Fousek.

Budova vyroste na návsi ve staré části Hlincové Hory. Volba místa byla podle starosty jednoznačná. „Stojí tam pouze stará hasičská zbrojnice, která je neudržovaná a už se nedá k ničemu využít. Pozemek navíc patří obci, takže není žádný problém s jeho zastavěním," vysvětlil.

Parcelu tento týden převzali zástupci stavební firmy Spilka a Říha a hned tu začnou pracovat. „Nejprve budeme muset zbourat starou zbrojnici, poté vyhrabat základy a vystavět patrovou budovu ve tvaru písmene L. Nejnáročnější je právě ta fáze, než se dostaneme ze základů nahoru," popsal stavbyvedoucí Stanislav Bartoň.

Ten se domnívá, že by vše mohlo být hotové za devět měsíců. Nejzazší termín pro dokončení je jeden rok. V září 2013 by tak do školky mohly nastoupit děti. Podle projektu by v ní mělo být místo pro patnáct zájemců. Ve třídách na ně navíc bude čekat zcela nové moderní vybavení.

Místní lidé to jednoznačně vítají. „Jsem za to moc rád, protože jsme letos v žádném jiném městě neuspěli se žádostí o školku pro naší tříletou dceru. To je velký problém, protože teď kvůli tomu nemá kamarády a chybí jí sociální kontakt," reagoval Jan Verboon.

Ten považuje za chybu, že se v malých obcích neustále staví nové rodinné domy, ale nikdo neřeší, zda je tam dostatečná občanská vybavenost.

Kromě školky bude v nové budově také zázemí pro sportovní klub, veřejná knihovna, místnost pro spolkovou činnost a kancelář obecního úřadu. „Nyní sídlíme za hospodou, kde máme jen malou část oddělenou příčkou od sálu. To je nedostačující a také bychom prostor rádi uvolnili pro zvelebování hospody," uvedl Karel Fousek.

Výstavba víceúčelového zařízení na návsi je ale pro obec i zásadní investicí. Náklady jsou zhruba 12 milionů korun, které zatím Hlincová Hora pokryje především z úvěru. Po dokončení stavby by měla zpětně získat dotaci.

Letos navíc ještě vybuduje dětské hřiště u sportovního areálu nebo opraví několik místních komunikací. Každá z těchto akcí vyjde na 600 tisíc.

V současné době žije v Hlincové Hoře téměř 400 lidí. Počítá se ale s dalším prodejem parcel ve čtvrti Kodetka, a tak počet obyvatel ještě poroste. Podle starosty proto bude třeba investovat do celé řady dalších věcí. „Kvůli bezpečnosti budeme muset například vybudovat chodník mezi starou a novou částí obce," řekl.