Na sídlištích nebo v hospodářských staveních lidé často řeší potyčku s myšmi nebo jinými hlodavci, kteří se k obydleným místům stahují například z polí nebo vylézají z kanalizací.Táhnout je může například krmení pro hospodářská zvířata, na sídlištích pak například odpadky.

V listopadu skončila v krajském městě podzimní etapa deratizace, kterou zajišťuje firma Deradez. Podle odhadu náměstka primátora Ivo Moravce se na území Budějovic vyskytuje čtyři až pět hlodavců na jednoho obyvatele, což je zhruba 400 000 hlodavců.

Ivo Moravec v příštím roce chystá jednorázovou vyhlášku, která celoplošně v krajském městě nařídí deratizaci potkanů. Napřed ji však musí schválit zastupitelstvo. „Cílem je snížení populace potkana obecného v Českých Budějovicích. Delší dobu je počet hlodavců ve městě zvýšený,“ domnívá se s tím, že postup celoplošné deratizace konzultoval s odborníky z krajské hygienické stanice. Byl by rád, aby se celoplošné hubení potkanů ve městě uskutečnilo příští rok na jaře.

Pouze ohnisková deratizace, kterou zařizuje město a v kanalizační síti společnost Čevak dvakrát ročně, by podle náměstka nestačila na snižování populace potkanů v krajském městě.

Město také již dříve upozornilo, že výskyt hlodavců zhoršuje volné odkládání komunálního odpadu, zejména zbytků potravin, mimo odpadové nádoby a vhazování do odpadkových košů.

Jaroslav Havlíček, předseda Společenství vlastníků jednotek A. Trägera v Českých Budějovicích, potvrdil, že potkanů je letos opravdu hodně. V domě, kde bydlí, se naštěstí nedrží. „Potkany v baráku nemáme. My si deratizaci zařizujeme sami jako společenství vlastníků. Odborníci ji zajišťují jednou ročně. V okolí domu, ve čtvrti Kněžské Dvory, to necháváme na městě,“ popsal.

Podle hospodáře Radka Poláka z obce Kundratice na Táborsku se myši drží hlavně na polích. „Doma je nemáme, ani na dvoře. Pes i kocour je vychytají,“ řekl.

Obyvatelka českobudějovického sídliště Máj Alžběta Ďurinová hlodavce venku zahlédla. „Já jsem na Máji nejspíš krysu párkrát viděla, jak přebíhá ulici a vbíhá pod zaparkované auto, což se mi nikdy předtím nestalo, a to žiju na Máji už sakra dlouho. Uvnitř domu hlodavce asi nemáme, alespoň jsem tu nikdy žádného neviděla,“ líčila obyvatelka.