Až sedm set kilo vážící obří kraslice, pomalované v mnoha tvůrčích stylech profesionálními výtvarníky ale i dětmi ze základní školy a mnoha amatérskými umělci, už k Hluboké patří tradičně. Podle starosty Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy je to krásná akce, která snoubí rodinnou pohodu, sport a umění. "Ale především jde o myšlenku vzájemnosti a pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc. A přitom si můžete naplno užít jara a krás Hluboké. Tohle myslím, poutníci za obřími kraslicemi velmi dobře vnímají. A lidsky si velmi vážím toho, jak se hlubočtí občané zapojují aktivně a rádi, protože tahle akce má pro nás obrovský smysl, jejím výsledkem je pomoc druhému, a to lidi obzvlášť v téhle době spojuje,“ míní Tomáš Jirsa, který jako senátor převzal nad akcí tradiční záštitu.

Velikonoce na Hluboké jsou pestrobarevné, malované betonové kraslice zdobí zámecký park i trasy okolo Staré obory či hlubockých rybníků.
Hledání kraslic na Hluboké se přesunulo do přírody, hra baví děti i dospělé

Změny kvůli pandemii

Velikonoce na Hluboké odstartovaly na Velký pátek 2. dubna a potrvají do konce května. Letošní ročník byl kvůli řadě opatření a omezení pohybu přes hranice okresu specifický, ale hlubočtí organizátoři ze spolku Hope 4 you si poradili. Organizovat jakoukoliv akci pro lidi bylo podle Valerie Chromé z pořadatelského týmu letos obtížné. "Ale nač máme techniku? Aby pomáhala. A s pomocí chytrých telefonů a jednoduché mobilní aplikace STRAVA jsme připravili trasy pro rodiny s dětmi, milovníky psů a jejich miláčky, pro chodce, aktivní sportovce, přespolní běžce i cyklisty. Ačkoliv ještě v části dubna platilo omezení pro pohyb přes hranice okresu, kdy si mohli užít pouze místní, v květnu je již vše při starém a přijíždějí za námi naši příznivci z celé České republiky,“ zmínila předsedkyně spolku Hope 4 you Valerie Chromá.

Se čtyřletou Adélkou z Bavorovic u Hluboké nad Vltavou se osud nemazlil, je to však velká bojovnice, která neztrácí úsměv na tváři.
Adélku by mohla na nohy postavit rehabilitace, je však nákladná

Zábava, která pomáhá

Ještě celý květen se mohou zájemci projít nebo proběhnout doslova od kraslice ke kraslici, užít si jarní Hluboké a přitom pomoci čtyřleté Adélce ze sousedních Bavorovic. Adélka je krásná šikovná bystrá holčička. Kvůli vrozené vadě nechodí, v sedu potřebuje oporu. Ale v souvislosti s poškozením míchy potřebuje kvůli refluxu moči do ledvin pravidelné cévkování, antibiotickou léčbu a neurorehabilitaci. A právě malá Adélka bude dle slov Jindřicha Soukala z městského úřadu příjemcem výtěžku z této akce. „Pomoc druhému má velký smysl. Myslím, že putování za obřími kraslicemi už můžeme považovat za hlubockou tradici, která přináší radost z pohybu, z osobních rekordů, ale především lidsky dobrý pocit. A teď v květnu, když už se trochu oteplilo a uvolňují se protiepidemická opatření, bude putování mezi kraslicemi obzvláštním zážitkem,“ popsal předseda komise turistiky a kultury Jindřich Soukal.

Putování za velikonočními vajíčky.
Velikonoční stezka na Hluboké zve i letos, ale mimo centrum obce

Stačí k tomu málo: Rodiny s dětmi se mohou zapojit do rodinné hry, vyzvednou si mapku s umístěním kraslic v knihkupectví paní Olgy Trčkové ve Zborovské ulici a začít si společně hrát. Pro adrenalinové nadšence je ke stažení zdarma aplikace STRAVA. Běžce čeká sedmikilometrová trať značená bílou hvězdičkou, na cyklisty okruh 3,5 kilometru značený kruhem, a pro pejsky a jejich doprovod pětikilometrový cross se startem u Munického rybníka, značený srdíčkem. Všechny potřebné informace, mapy a aplikace najdou zájemci přehledně na www.velikonocenahluboke.cz.