Tři tisíce cyklistů a bruslařů, kteří denně projedou po stezce z Budějovic na Hlubokou, budou mít v dohledné době novou alternativu. Do konce letošního roku má být kompletně hotova nová cyklostezka po pravém břehu  řeky.

Už teď mohou využívat cyklisté úsek z Českých Budějovic až k čistírně odpadních vod. Dál se ale zatím nedostanou, pokud nejsou připraveni kolo vést. Procházeli by totiž stavbou.

Hlubočtí pokračují na stavbě opačným směrem, tedy proti proudu řeky. „Teď se staví úsek od mostu k odbočce na Opatovice. Úsek kolem plavební komory už je hotový," informoval Pavel Adámek, vedoucí odboru ekonomického a správy majetku. Cesta kolem Závlah a dále k železničnímu mostu přijde na řadu poté. Ač mají Hlubočtí napjatý rozpočet, podle vedoucího stavebního odboru Petra Smrčky   by měl být tento poslední kus trasy dokončen letos.

Na výlety kolem řeky se vydává mnoho turistů. Na dovolenou se do Hluboké nad Vltavou vydala i šestičlenná rodina Dejdarových z Prahy. „Cyklostezka po levém břehu nás mile překvapila. Je to tu dotažené do detailů, co se týče přejezdů přes silnici, sjezdů z cyklostezky a podobných maličkostí. Ale jezdilo hodně lidí. Zpátky se budeme vracet po pravém břehu," řekl Marcel Dejdar s tím, že tip na tento  okružní výlet našel na webových stránkách Hluboké. Prozatím je však trasa vedena přes Opatovice.

Nová cyklostezka, která povede přímo kolem řeky, bude mít šotolinový povrch. Není tedy vhodná pro výletníky na kolečkových bruslích. Celkové náklady na stavbu úseků v katastru Hluboké jsou vyčísleny na téměř 7,4 miliony korun. Přibližně 4,4 miliony pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.