Čtyřčlenná rodina tak za rok ušetří 1600 Kč.

„Našli jsme jiné zdroje," vysvětlil starosta Hluboké Tomáš Jirsa a odmítl je blíže specifikovat. „Stát trápí lidi různými poplatky a daněmi už příliš, proto jim to chceme trochu ulehčit. Nezvyšujeme vodné a stočné, daň z nemovitosti ani nájem v obecních bytech," dodal Tomáš Jirsa.

Novohradští kvůli výši poplatku za odpad dokonce vyhlásili výběrové řízení na firmu, která bude příští dva roky popelnice vyvážet. „Doposud nám tuto službu poskytovaly Technické služby Třeboň. Navzdory dobrým zkušenostem jsme se rozhodli ověřit si, zda nelze dosáhnout nižší ceny. Nabídla ji společnost Marius Pedersen," naznačil Vladimír Hokr pravděpodobnou změnu. Držet poplatek na pětistovce za rok se podle něj daří také díky stále lepší úrovni třídění komunálního odpadu.

Společný systém třídění a hospodaření s odpady v rámci Sdružení Růže se vyplácí i v Borovanech. Podle starosty Stanislava Malíka je dokonce lehce ziskové. Místní navíc těží z blízkosti růžovské skládky. „Neplatíme skládkovací poplatek, náklady na dopravu jsou nízké," vypočítává starosta faktory, které drží poplatek za odpad pro Borovanské i v nadcházejícím roce na úrovni 380 Kč. Hýbat se v Borovanech nebude ani vodné a další poplatky.

Poplatky za odpad v roce 2014

České Budějovice 680 Kč
Týn nad Vltavou 660 Kč
Trhové Sviny 600 Kč
Lišov 500 Kč
Nové Hrady 500 Kč
Zliv 500 Kč
Borovany 380 Kč
Hluboká nad Vltavou 100 Kč