„V současnosti ještě není hladina v bazénu přístavu stabilní a bude kolísat podle hladiny řeky během odstraňování dočasné hrázky, která hradí vjezd do přístavu z řeky," informoval Jan Bukovský, vedoucí oddělení realizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC), které je hlavním investorem stavby.

Hotovy jsou hlavní konstrukce, tj. vlastní bazén přístavu a vjezdový objekt, jsou připravena plovoucí mola i rámy pevných mol. Lidé si už tedy mohou docela dobře udělat představu, jak bude přístav nakonec vypadat. Dokončen má být letos na podzim a v dubnu příštího roku má nabídnout zázemí  pro 73 malých plavidel a jednu velkou osobní loď.

Hlubočtí obyvatelé  jsou ohledně této vodní atrakce názorově rozděleni. Jedni  míní, že je přístav zbytečný a že jde o vyhozené peníze, druhým se moderní kotviště líbí a věří, že přitáhne turisty. „Je to něco nového, moderního, ale pro obyčejné lidi to nebude," myslí si třeba František Janát ze Zámostí.

Stavba přístavu v Hluboké.Vesměs jsou hlubočtí obyvatelé rádi, že už jsou největší stavební práce na  přístavišti u konce. „Prášilo se a na silnici se zanášelo bahno," popsal nepořádek ze stavby v posledních měsících jeden z místních, Jan Vejvoda.

Jak dodal Jan Bukovský z ŘVC, stavba bude v dalších měsících pokračovat kompletačními pracemi, zejména na povrchu mol, na elektroinstalacích a technologii. „Vlastní přístav bude dokončen v září tohoto roku, ale práce ještě budou pokračovat na provozní budově," doplnil Jan Bukovský s tím, že celá stavba si vyžádá 220 milionů korun.

V režii města Hluboká nad Vltavou pak bude vybudování parkoviště, veřejné komunikace a chodníků. Hlubočtí ale také myslí na cyklisty a připravují novou cyklostezku. Ta se u sportovního areálu napojí na současnou trasu z Českých Budějovic a povede přímo po levém břehu řeky kolem přístavu, letního koupaliště až k mostu, za nímž vyústí na cyklostezku na Purkarec a dále Týn nad Vltavou.

Město už vykoupilo od soukromých vlastníků potřebné parcely. „Jde o zemědělské pozemky navazující na lanové centrum a minigolf. Okolo nich půjde cyklostezka směrem k přístavu," upřesnil starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Celý přístav by pak měl být zprovozněn v dubnu 2015. Podle investora stavby zatraktivní nový přístav jihočeské městečko. „I nadále budeme podporovat rozvoj osobní a turistické vodní dopravy. Zájem o ni rok od roku stoupá a její potenciál v návaznosti na cestovní ruch zůstává dosud nevyužitý," uvedl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.