Kavárna Vlnna na slepém rameni Malše, přístavy v Českém Vrbném nebo v Hluboké nad Vltavou a také zřícenina Karlův hrádek nabízely při slavnostním zahájení letošní plavební sezóny na Vltavě bohatý program.

„Každoročně se touto akcí snažíme lidem ukázat, jak si řeku mohou ve svém volném čase užít,“ uvedl k akci ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

V centru Českých Budějovic od kavárny Vlnna na Sokolském ostrově byly připraveny plavby lodí Sv. Rozálie historickým centrem až k Malému jezu. U přístavu v Českém Vrbném se konal paddleboardový workshop s instruktory z BUDE SPORT a v sousedním přístavu kotvily k prohlídce připravené obytné lodě a hausbóty společnosti Lodě Česko.

Deset paddleboardů, širokých plováků, na kterých se pluje většinou ve stoje s pomocí pádla, se půjčovalo v hodinových intervalech. „Zájemci chodí,“ řekl instruktor Tomáš Vaněček a vysvětlil, že klub BUDE SPORT České Budějovice se věnuje paddleboardingu a vybavení si lze také trvale půjčit v areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném a zkusit si plavbu na klidné hladině Vltavy.

Jen pár kroků od travnatého břehu, kde byly rozloženy plováky, kotvila v přístavišti České Vrbné část flotily firmy Lodě Česko. Ta se věnuje půjčování obytných lodí - hausbótů a dalších plavidel. „Hlavní základnu máme v Českém Vrbném,“ uvedl manažer Petr Volek a dodal, že pod vlajkou firmy je nyní dvanáct různých plavidel. „Ve Francii jsou firmy, které mají 150 takových lodí jako my,“ upozornil Petr Volek, že ve Francii je plavba u veřejnosti oblíbenějším způsobem zábavy pro volný čas než u nás.

Závod Blinduro 500+ na Lipensku.
Pro cyklisty připravili u Lipna dvoudenní rallye, jede se naslepo

„Máme koupené tři nové polské lodě. Ale máme i lodě české výroby. Půjčujeme hlavně hausbóty,“ doplnil Petr Volek s tím, že je možné mít kabinu v bílém provedení s moderními materiály nebo klasickou dřevěnou verzi. Paluba a trup lodi jsou u všech prakticky stejné. Na hausbót také stačí dvouhodinové školení, není třeba průkaz vůdce malého plavidla, který už je nutný při jízdě s rychlejším člunem. Půjčovné na víkend začíná na 15 tisících korunách mimo sezonu. V sezóně je základ zhruba o dva tisíce více.

Další přístaviště využívá firma v Hluboké nad Vltavou a nově i v Mělníku přímo na soutoku Labe s Vltavou. „To byl náš sen, být na dvou řekách. Z Mělníka lze plout na tři strany. Buď do Prahy, nebo proti proudu Labe, krásné jsou Poděbrady nebo na druhou stranu po proudu Labe na Litoměřice,“ vypočetl Petr Volek a dodal, že z Českých Budějovic se dá po vodě dostat po hráz Orlíku. Tam je sice pro zdolání hráze výtah, ale firemní hausbóty s délkou 11,5 metru pro šest až osm lidí jsou na to příliš velké.

Šplhání po skále i plavba zdarma

Další část sobotního programu na Stezce Vltavy nachystali pořadatelé v Hluboké nad Vltavou. Na mole v Areálu Hluboká se půjčovala drobná plavidla a od mola na vyhlídkovou plavbu pod zámek Hluboká vyjížděl hausbót Victoria. Z Hluboké nad Vltavou vyplouvaly lodě na Karlův hrádek a cestující vozily výjimečně zdarma. Na ferratě Hluboká nad řekou Vltavou poblíž Purkarce si bylo možné vypůjčit lezecké vybavení přímo v terénu.

Během soboty bylo možné navštívit také muzea a expozice spojené s Vltavou. Historie vorařství a plavení dřeva je zdokumentována v Muzeu voroplavby v Purkarci a také v Městském muzeu Týn nad Vltavou. Mlynářství či výrobu elektrické energie mapuje Muzeum mlýn Hněvkovice.

Na Karlově Hrádku také začala sezóna

Souběžně se sobotní akcí na řece se konalo zahájení turistické sezóny také na zřícenině Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Ta již několik let postupně ožívá díky nadšencům ze Spolku Karlův hrádek. Informace o dění jsou k dispozici na www.karluvhradek.cz.

„Město Hluboká nad Vltavou získalo zříceninu hradu, která byla zarostlá nálety a po staletí postupně splývala s okolní přírodou, v roce 2018. Vypracovali jsme projektovou dokumentaci na revitalizaci památky a v roce 2020 založili Spolek Karlův hrádek, který usiluje o konzervaci, údržbu a smysluplné využití této památky. Daří se mu skvěle vracet areál hradu, který prochází soustavným archeologickým výzkumem a odbornou sanací, zpět do života. Hrádek procitl, ožil kulturními a společenskými akcemi, koncerty, hlubocký divadelní spolek Křížžáci tu v létě hraje svá divadelní představení,“ ohlédl se za historií posledních let starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Běh Barvám neutečeš v Českých Budějovicích 4. května 2024.
Ulicemi Českých Budějovic se hnal barevný dav, zastavil i dopravu

Zahájení turistické sezóny na hrádku mělo letos podle hlubockého radního a předsedy spolku Karlův hrádek Jindřicha Soukala ústřední téma Řeka, les a lov. Novinkou tak bylo i naučné stanoviště Lesů ČR – LS Hluboká nad Vltavou. Další stanoviště byla tradiční, třeba Národního zemědělského muzea Ohrada. Taje jihočeské přírody a myslivosti odhalovali malí i velcí nadšenci z Cechu svatého Huberta, a nechyběl stánek vorařského spolku Vltavan, kde si lze vyrobit miniatury vltavských vorů.

Za přípravou akce Zahájení turistické sezony na Karlově hrádku je spousta práce desítek nadšenců a dobrovolníků. „Obrovskou pomoc nám pravidelně poskytují členové Sdružení dobrovolných hasičů v Purkarci. Se svou technikou nám pomáhají s údržbou a čištěním areálu, odstraňováním náletů a při slavnostním zahájení sezony dokážou v polních podmínkách vyčarovat přímo neuvěřitelné jídlo. Na občerstvení se jako v předešlých letech podílel i Pivovar Hluboká a o dobrou zábavu se tradičně stará hlubocká kapela Zlatý Skořápky. Je možné si tu opéct špekáčky a díky aktivitám hlubockého spolku Aktivně s vozíkem sem mají velmi dobrý přístup i vozíčkáři. Karlův hrádek je tak jednou z mála zřícenin u nás, kam se vozíčkáři bez problémů dostanou,“ říká za Spolek Karlův hrádek hlavní organizátorka akce Lucie Jozová a zve na návštěvu i jindy v roce.