„Dostat takové množství zahraničních novinářů do města by stálo miliony. Teď je tu budeme mít zadarmo,“ zdůrazňuje Jirsa a dodává, že radnice už jedná s místními podnikateli, aby se Hluboká představila v co nejlepším světle.

„Připravili jsme speciální brožuru i tři výlety,“ naznačil, co všechno je přichystáno, hlubocký starosta. Mikrobus bude vozit zájemce do Českého Krumlova, do hlubocké obory a do palírny v Poněšicích. „Doufáme, že o nás ve zpravodajství také bude příznivá zmínka,“ říká Jirsa.

Dokonce byli osloveni i dobrovolníci z okolí, aby zkontrolovali město nezávislýma očima. „Jsme stiženi provozní slepotou,“ vysvětluje Jirsa a poukazuje například na zajímavou telefonní budku před Šteklem, která zmizela, aniž by si toho někdo výrazněji všiml. Radnice teď bude chtít vrátit budku zpět.

Překladu svého známého nápisu do angličtiny a němčiny se možná dočká i kaplička se svatým Antonínem na cestě k zámku. Podnikatele zase radnice vyzvala, aby se přizpůsobili výjimečnosti setkání a prodloužili otevírací dobu obchodů a pohostinství. Jednání ministrů totiž skončí kolem jedenácté večer a pak teprve mají volno na návštěvu restaurace.

V plánu je i diskotéka, aby si zábavu užil i početný doprovodný personál ministerské akce.

O tom, že setkání bude velkou šancí ke zviditelnění Hluboké, nepochybují ani odborníci na turistický ruch. „Reklama je to dobrá, ale bude třeba, aby se také novináři a další hosté setkali se správnými službami,“ naznačila Alexandra Kloboučníková z cestovní kanceláře SB Travel a dodala, že teprve služby rozhodují o celkovém dojmu.