Hlubocký podnik, který patří do holdingu Rybářství Třeboň, navštívil v doprovodu svého českého protějšku ministra zemědělství Petra Gandaloviče a hlubockého starosty Tomáše Jirsy.


„Na podzim zde sádkujeme až 900 tun ryb,“ přiblížil technické parametry areálu při představení hlubockých sádek Jan Hůda, generální ředitel holdingu Rybářství Třeboň. Hostu popsal i hlavní zásady výroby, jejíž finální fázi – výlov, si mohl egyptský ministr prohlédnout včera na nedalekém Vlhlavském rybníku, který leží poblíž silnice na Vodňany.


„Chov v Egyptě je částečně odlišný od České republiky kvůli jiným podmínkám, například počasí,“ řekl Deníku ministr Abaza. I když má v rybářství Egypt tradici o něco delší, než Česká republika, přesto egyptský host konstatoval, že se vždy rád seznámí se způdobem a postupy výroby v dané zemi. „Mám zájem vidět nové metody, nové techniky,“ řekl ministr.


Pro Středoevropana by mohlo být rybářství Egypta spojeno na první pohled především s Nilem, ale podíl afrického veletoku na produkci ryb možná až překvapivě není rozhodující.


„Máme Rudé a Středozemní moře. A čtyři až pět velkých jezer a Nil. Na lovu ryb se podílí moře dvaceti procenty a dvaceti procenty řeka Nil a jezera. Největší část ryb, šedesát procent, pochází podobně jako u vás z chovu v umělých nádržích,“ poznamenal Amin Ahmed Abaza.