Neformální setkání ministrů zahraničních věcí evropské unie přivede do města nejen politiky, ale i jejich rodinné příslušníky nebo stovky novinářů.

Zámek už se pro veřejost neprodyšně uzavřel ve čtvrtek. Dokonce ani zaměstnanci se do zámku nedostali jinak než na speciální průkaz. Stejně na tom byl personál firem, které mají na starosti technické zázemí setkání.

Horní a dolní zahradu, část parku a přístupové komunikace střežila policie, aby byla zajištěna bezpečnost akce. „Je to standardní opatření pro podobné akce,“ uvedl k tomu kastelán Miroslav Pavlíček. Také samotný kastelán má pro těchto několik dnů vstup do zámku podmíněn osobní kartou.

Turisté, kteří jinak procházejí místnostmi určenými pro jednání v rámci prohlídkové trasy, by teď zámek asi nepoznali. Z pokojů a sálů určených pro setkání museli památkáři přestěhovat na tisíc předmětů. V knihovně, přijímacím sále, ranní salónu nebo čítárně zůstalo stát na podlazejen pár kusů. „Z exponátů, které jsou přímo na podlaze zůstalo jen patnáct předmětů, které jsou příliš těžké,“ vysvětlil hlubocký kastelán. Hlavním motivem pro stěhování byla obava, aby vzácné předměty nebyly poškozeny třeba při přípravách technického zázemí.

Politici, které v zámku přivítá jako úřadující český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, budou v Hluboké jednat dva dny.

Starosti poněkud jiného druhu mají se setkáním ve městě pod zámkem. Podle starosty Tomáše Jirsy například město letos urychlilo tradiční jarní úklid. „Opravili jsme největší díry v ulicích, zametli město po zimě a upravili veřejnou zeleň,“ vypočetl Jirsa s tím, že vše by se stejně muselo udělat.

Kostel

Prestižní akci kazí z jeho pohledu manifestace Dělnické strany. „Farníci mi ráno volali, že se bojí ohlášeného shromáždění,“ řekl Deníku Jirsa. A tak kostel, který měl být otevřen po celou dobu konání Gymnichu bude hlídat zvlášť najatá bezpečnostní služba a městská policie.

Pro vítanější návštěvníky je ovšem připravena řada doprovodných akcí, které mají přispět k dobré pohodě setkání. „Město se s námi v lednu dohodlo, že otevřeme v tyto dny déle a že přispěje i na doprovodný program,“ uvedl za restauratéry majitel podniku KA.PR Pavel Kašpárek.

V KA.PRu přichystali na čtvrteční a páteční večer vystoupení světově uznávaného jazzmana Štěpána Markoviče. „Chtěli jsme sehnat někoho odpovídajícího té akci,“ uvedl k angažování známého hudebníka Kašpárek.