VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOPLNĚNO: Zámek nabídne v zimě turistům experiment

Hluboká nad Vltavou - /VIDEO/ Novinku nabídnou turistům v podzimních a zimních měsících jihočeští památkáři.

4.11.2008 1
SDÍLEJ:

Takhle uvidí v letošní zimě zámek Hluboká návštěvníci zimních prohlídek, které jsou premiérovým experimentem v jižních Čechách.Foto: Národní památkový ústav

Na Státním zámku Hluboká chtějí vyzkoušet projekt tzv. nekonečné sezony. Provázet se bude nejen od dubna do října, ale v podstatě po celý rok. Včera se představila veřejnosti nová trasa, která bude přístupná od listopadu až do konce února.

„Zimní prohlídky zatím byly možné na objednání v Třeboni nebo v Jindřichově Hradci,“ uvedl k novince ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Doplnil však, že promrzlý návštěvník vejde při těchto jednorázových akcích do studených, nevytopených prostor, projde je a spěchá do tepla.

“Nová prohlídková trasa v zámku Hluboká bude průběžně vytápěná,“ zdůraznil Pavelec. Podle památkářů to je důležité i s ohledem na předváděné exponáty, aby klima v místnostech bylo pokud možno stabilní.

Příprava prohlídkové trasy trvala dva roky. Národní památkový ústav investoval do obnovy a restaurování nástěnných maleb, dřevěného obložení stěn a elektrifikace kamen přes 879 000 korun. Do obnovy mobiliáře vložili památkáři dalších více než 2,2 milionu korun a 600 000 korun si vyžádal nový systém měření klimatu prohlídkových tras.

Novinku vítá i město Hluboká nad Vltavou. „Kdybychom neměli zámek, byli bychom jen řadový městys,“ poznamenal hlubocký starosta a senátor Tomáš Jirsa. Připojil, že turistický ruch navázaný na zámek je pro město klíčový a celoroční provoz zámku podle Jirsy uvítají všichni hlubočtí podnikatelé.

Otevření hlubocké trasy ocenil i generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie a dodal, že tlak na celoroční využití památek je i v okolí Prahy.

Někteří podnikatelé v cestovním ruchu však upozorňují na to, že památkové objekty živí hlavně prázdninová návštěvnost. Mimo hlavní sezonu je počet turistů, kteří míří na památky citelně slabší.

„Je to experiment. Uvidíme, jak to bude organizačně a finančně náročné a jak budou reagovat vnější strany,“ konstatoval Pavelec.

Obnovu interiérů zámku provázelo pátrání

Soukromá apartmá posledních dvou generací hlubocko-krumlovské větve rodu Schwarzenbergů zpřístupní na zámku Hluboká v rámci zimní prohlídkové trasy. Její instalaci provázelo doslova detektivní pátrání.

„U ložnice jsme nepředpokládali, že byla zdobena obložením jako ostatní pokoje. Z padesátých let se však zachovala fotografie, podle které jsme zjistili, že i v ložnici bylo obložení,“ řekla ke dvouletému úsilí o rekonstrukci pokojů do podoby 30. let 20. století vedoucí projektu památkářka Zuzana Vaverková.

Po velkém pátrání se podařilo původní prvky z velké části dohledat v depozitářích, restaurovat je a dosadit na původní místa. Problémem byla při obnově místností i předělávaná inventární čísla nebo necitlivé přečalounění některých kusů nábytku.

Veřejnost vůbec poprvé vstoupí do soukromých pokojů JUDr. Adolfa Schwarzenberga od doby, kdy pro něj byly v roce 1930 zařízeny. Poté, co kníže Hlubokou na podzim roku 1939 opustil, ztratily pokoje svou původní funkci a byly užívány k jiným účelům, například jako pionýrská klubovna.

Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si deset místností, mimo jiné např. Kuřácký salon kněžny Terezie, Loveckou jídelnu s přípravnou jídel, pracovnu, obývací pokoj a ložnici JUDr. Adolfa Schwarzenberga.

Jako podklady pro rekonstrukci interiérů posloužily dobové fotografie z konce 40. let 20. století a archivní materiály, zejména inventární knihy a soupisy zařízení. Pracovníkům památkové péče se podařilo interiér zrekonstruovat do původní podoby téměř z 95 procent.

Oba apartmány jsou situovány v přízemí zámku, proto jsou plně přístupné handicapovaným a tělesně postiženým návštěvníkům.

„Velký dík za práci na rekonstrukci patří všem zaměstnancům zámku,“ ocenil úsilí kolegů kastelán Miroslav Pavlíček.

Turisté se setkají i s dokladem stěhování mezi památkovými objekty už v minulých dobách. Na nové trase totiž uvidí i renesanční dlaždice, které Schwarzenbergové odvezli ze Zlatého sálu na Kratochvíli a použili je na Hluboké. Když památkáři obnovovali nedávno Zlatý sál rožmberské renesanční vily, nechávali vyrobit kopie přesně podle dlaždic zachovaných na Hluboké.

Autor: Edwin Otta

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vojenská policie přijela udělat radost do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích.
18

Ježíškova vnoučata plnila přání, oslovila i vojáky

Vyhlášení ankety Sportovec Jihočeského kraje
30

Martin Šonka doletěl na vrchol. Nejlepším týmem je Jihostroj

Jihočeská univerzita otevřela výstavu Školákem ve válečných letech

České Budějovice - Putovní výstava s názvem Školákem ve válečných letech, na které spolupracoval Památník Terezín, se ve středu odpoledne otevřela veřejnosti ve vestibulu budovy Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.

Kam poletí, rozhodnou lidé hlasováním

Planá - Od března 2019 budou moci Budějovičtí na dovolenou létat z vlastního letiště. K tomu směřují stavební práce, které na letišti začaly.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Lucie by si svoje šaty umazat nemusela

Jižní Čechy – Ve středu máme v adventním čase významný den – svatou Lucii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT