„Zimní provoz se po všech stránkách osvědčil,“ řekl včera ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Hlubokou navštívilo 6575 osob, ale Pavelec očekává, že turistů bude přibývat. Hluboká zároveň jako první vyzkoušela model, ve kterém přestane platit striktní oddělení hlavní sezony a zimního přípravného období. Tam, kde to půjde, chtějí památkáři nabídnout na hradech a zámcích celoroční šanci k návštěvě.

„V zimě by se to mnohým turistům hodilo, i zahraničním. Přijíždí jich sice výrazně méně než v létě, ale jsou a také hledají zajímavý program,“ říká vysokoškolský student Michal Sucharda z Českých Budějovic, který si provázením turistů přivydělává.

Už první jednání s cestovními kancelářemi potvrzuje podle Pavelce, že se podaří nasmlouvat pro zimní Hlubokou větší počet návštěvníků a navíc přibude i březen.

Příprava zimní trasy si vyžádala investice do restaurování a stavební úpravy. Náklady se ale na vstupném kompletně zaplatí za tři roky. Pak zůstane už jen úhrada topení, které letos vyšlo asi na třicet tisíc korun. Energie ale bez problémů zisk ze vstupného pokryje.

Hlavní sezona přitáhne na zámek určitě více turistů než ta zimní, ale setkání evropských ministrů ovlivní letos obě. Návštěvníkům se totiž otevře Hluboká v tomto roce až 11. dubna.