Unikátní obří kraslice znovu ozdobí město Hluboká i jeho okolí, hledat je bude možné až do neděle 14. května. Hlavní program se však uskuteční o Velkém pátku. Charitativní projekt Řetěz naděje letos cílí na pomoc seniorům, výtěžek poslouží na nákup náramku s nouzovým tlačítkem. Během předchozích ročníků už pomohl handicapovaným částkou 1,7 milionu korun.

Stezky postaví za dva dny

Jak přiblížila za pořadatele Valerie Chromá ze spolku Hope 4 You, 27 betonových vajec o váze 700 kilogramů neodmyslitelně patří k Hluboké už od roku 2015. „Na stanoviště je dostává technika a síla nejméně pěti mužů v čele s Petrem Machem už během úterý 4. a středy 5. dubna,“ prozrazuje.

Kraslice malovali skuteční umělci, výtvarníci, ale také děti ze škol a školek. Vajíčka reprezentují i sportovní kluby, podniky a spolky. Nápad přivedl na Hlubokou sochař Matouš Holý a vajíčka se díky němu stala očekávaným koloritem jara. Vejce jsou originálním výtvarným dílem, obměňovaným rok, co rok podle představ autorů nebo reflektující dobu – už dříve se objevila vajíčka nejen zajímavě malovaná, ale třeba obháčkovaná vlnou, nebo v době koronaviru s rouškou na puse.

Letos se projekt zaměřuje na pomoc seniorům. „Jde o nouzové náramky s okamžitou pomocí. Mají uplatnění v krizových situacích, po pádu, při náhlé nevolnosti, v šoku a podobně pouze po hmatu i pro seniory se špatným zrakem a motorikou,“ naznačuje Chromá. Nakoupit je chtějí pro osamělé seniory přímo z Hluboké a okolí.

První veterinární prohlídka medvíďat v Jihočeské zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou.
Rozkošná medvíďata se chystají do výběhu. Koukněte, jak vypadá jaro na Hluboké

Zařízení je malá krabička s SOS tlačítkem určená pro samostatně žijící seniory a další uživatele, kteří potřebují jistotu, že si v případě zhoršení svého zdravotního stavu nebo v jiné nouzové situaci přivolají pomoc. Pro situace, kdy je potřeba pravidelně sledovat polohu osoby, lze použít zařízení, které v případě nouze odešle informaci o přesné poloze nositele náramku.

Běh znovu orientační

Pořadatelé se pro letošní ročník vrací k původnímu záměru a běh bude čistě orientační. „To bude velká výzva pro účastníky, protože trasa nebude značená, ale musí si ji naplánovat sami podle obdržené mapky,“ přibližuje.

Letos se centrum dění přesunulo z náměstí do Zborovského ulice, kde bude velikonočně nazdobený i strom. „Přemalována byla asi třetina vajíček, to nejhezčí bude opět před radnicí, malovala ho žákyně Českého reálného gymnázia, sedmnáctiletá Róza,“ dodává Valerie Chromá.

Velikonoce na Hluboké.
Velikonoce na Hluboké hned první den navštívily davy lidí. Podívejte se

K jaru podle ní patří hraní kuliček. „Nebudou chybět dvě čvrnkáliště, přibyly nám také malované veselé lavičky. Součástí letošního programu je také dobročinný bazar a dílny, kde se budou plést pomlázky. Od pátku do neděle bude pro děti při zakoupení plánku také připravené kolo štěstí,“ uzavírá. Letos také vznikla nová turistická vizitka v Pohádkové destinaci s motivem Velikonoc na Hluboké, kde je zámek a kraslice s portrétem kněžny Eleonory.

Třináctiletá Anežka Pokorná ze Základní školy Nerudova v Českých Budějovicích letos namalovala jednu z obřích kraslic na Hluboké nad Vltavou. Své dílo nazvala Šlechtici z Hluboké a jde o portrét kněžny Eleonory Marie.
Kněžna Eleonora se dočkala novodobého portrétu, vytvořila ho Anežka z Budějovic

Velikonoční stezku kolem vajíček v zámeckém parku, městě a jeho okolí si můžete projít sami, se svou rodinou nebo přáteli. Stanoviště všech vajíček budou vyznačena v mapce, kterou zakoupíte v Infocentru na Masarykově ulici, v Knihkupectví Olgy Trčkové nebo v restauraci Schneck na cestě k zámku. Chybět nebudou ani další doprovodné tradiční aktivity: Rodinná hra s mapou a dobročinný orientační běh.