Stovkám lidí v krajském městě sají krev štěnice. V boji s cizopasníky pomáhá Budějovickým také odborník na dezinsekci Bohumil Měšťan, i když sám kvůli tomu zažívá řadu nepříjemností.

„Často mě žena nepustí do bytu v šatech, ve kterých jsem přišel z terénu. To se musím svléct v ledové bráně a pak až přeběhnout do tepla,“ vypráví Měšťan.

Podle jeho slov se při svém zaměstnání opravdu neubrání tomu, aby si někdy doslova nepřinesl práci domů. “Štěnice jsem si sem zanesl už asi třikrát, ale já na ně zase dokáži velmi rychle zareagovat. Jak uvidím nějaký hmyz, je můj,“ směje se.

Měšťan se navíc v posledních letech naučil rozpoznat hnízdo štěnic po čichu. Jakmile jich má doma víc než třicet, spolehlivě je vycítí.

Ve svém oboru se také stále vzdělává, štěnice má důkladně prostudované jak z hlediska jejich množení a vývoje, tak i z druhé strany – ví, jak je nejlépe zničit.

Lidem Měšťan doporučuje hlavně důkladně prohlížet místo, kde spí. Štěnice se totiž zdržují v blízkosti své potravy, tedy spícího člověka. Pokud někdo na cizopasníky narazí, musí si zavolat odborníka, který je zlikviduje speciálním postřikem.

Štěnice se podle Měšťana v posledních letech značně rozšířily. Může za to turistika i sbírání starožitného nábytku. Navíc jim velmi přeje dnešní doba. „Když jsem vyrůstal, topilo se jen v kuchyni a spalo se v chladu pod duchnou. Dnes je všude teplo, v budovách fouká horký vzduch a podobně. Ve dvacetistupňových teplotách se štěnicím žije královsky,“ uzavírá.