Našel si ale jiný: postavit se znovu na brusle. A dvacetiletý bojovník to po necelém roce zvládl. Jen tak tak, než 
v Soběslavi rozpustili led. Přiznává, že se toho bál. Přestože má špičkovou protézu, dlouho se rozmýšlel, než na ni poprvé obul brusli. „Ještě nikdo to s takovou protézou, kterou mám já, nezkoušel, takže jsem z toho měl docela obavy, ale povedlo se, nějak už se na bruslích udržím a už to snad bude jen lepší," doufá Roman Bernat.

A od té doby střádá další sny. Rád by od příštího ročníku trénoval v Soběslavi mladé hokejisty. V místním týmu sedmé třídy hraje dokonce jeho mladší bratr. Sní také o studiu na vysoké škole. „Rád budu pomáhat s trénováním 
u některé kategorie. Ale pokud mě vezmou na vysokou, tak už toho času na to tolik nebude," vysvětluje.

Ihned po nehodě bylo jasné, že s hokejovou kariérou se Roman musí rozloučit. Vrhl se na školu a v současnosti se chystá na maturitu na soběslavském gymnáziu. „Příští týden nám začínají písemky. Podal jsem si přihlášku na ČVUT, tak uvidíme, jestli se chytnu," doufá Roman s úsměvem.

Má protézu na baterky

Místo pravé nohy má kovovou protézu. Přesto Roman Bernat říká, že za pár let ani nebude poznat, že svou nohu nemá. „Je to složitá protéza a člověku dá práci se s ní sžít. Ani já jsem si na ní ještě úplně nezvykl. Protéza je na baterky protože kloub v kolenu má v sobě počítač a ten sám vyhodnocuje jak dlouhý má udělat třeba krok," popisuje Roman Bernat složitý systém, díky kterému může sám chodit, řídit auto a dokonce i bruslit.

Mohl by s ní jezdit i na kole, ale z pochopitelných důvodů to nedělá. „Na kole ještě docela bojím, takže hodně využívám auto, kde nemám kromě automatické převodovky žádnou úpravu," dodává. Osudovou událost, kdy se při tréninku na kole střetl s nákladním vozem, má stále v živé paměti. Často si na ni vzpomene, ale podle svých slov jde raději rychle něco dělat, aby zapomněl. „Úplně oprostit se asi nejde, přece jenom když se ráno probudím a kouknu dolu, vždycky mi to připomene, takže musím počkat až mi doroste nová noha a pak už na to třeba zapomenu," neztrácí Roman Bernat humor.

Klub kola vynechá

Velká tragédie tvrdě dopadla na celý klub, zasáhla všechny spoluhráče i vedení klubu. Kvůli nehodě hodlají trenéři nahradit v nadcházejícím létě cyklistické etapy spinningem, tedy jízdou na trenažeru. Na nebezpečí na silnici poukazuje při vysvětlení sportovní manažer HC MOUNTFIELD Petr Sailer. „Plán letní přípravy se oproti loňsku změní. Trenéři právě kvůli stoupající nebezpečnosti v dopravě nechtěli jízdní kola využívat, i v závislosti na nešťastné Romanově nehodě," říká Petr Sailer. Místo jízdních kol tak v letošní letní přípravě bude využít především možnost spinningu.

Klub uspořádal veřejnou sbírku na Romanovu podporu, jejíž platnost nedávno prodloužil. „Sbírka potrvá do 31. května 2013. K tomuto dni bude ukončena a poté Romanu Bernatovi předána částka, která by mu měla pomoci v jeho dalším životě. Pokud by kdokoliv měl nadále zájem na konto přispět jakoukoliv částkou, může tak učinit zasláním příspěvku na číslo účtu: 2107857943 / 2700," vyzývá generální manažer klubu Zdeněk Blažek.