Na tři svislé vysoké kameny byla usazena velká kamenná deska. Akce byla velkou podívanou i pro početné diváky. Z lesa nad Holašovicemi vyšla skupina Keltů jakoby od Třísova, kde skutečně leží bývalé keltské oppidum. Po obřadném uvítání se potom pustil houf dobrovolníků do společného posunování kamene pomocí klád podkládaných pod mnohatunový blok.

Novodobí Keltové blok posunuli o necelých dvacet metrů, vždy po třech až čtyřech metrech. „Měli jsme zkoušku, je to tak tři neděle. Bylo nás dvacet a po rovině to šlo,“ svěřil se jeden z dobrovolníků Antonín Böhm. „Ale při zkoušce jsme usoudili, že nás musí být alespoň třicet, tak dnes pomáhali i návštěvníci,“ zmínil Böhm.

„Zapojena je skoro celá vesnice,“ dodal Jílek a připojil, že alespoň část práce chtěli dobrovolníci udělat ručně, i když nakonec byla přizvána na pomoc i těžká technika. „Sami bychom kamenný blok nahoru na ostatní kameny nedotlačili,“ uznal Jílek. A přitom měli stavebníci mezi sebou i Asterixe a proslulého siláka Obelixe i s nezbytným menhirem. Tento kámen ale vypadal podezřele lehce.

„Je z polystyrenu. Oficiálně váží čtyři tuny, ale doopravdy má jen několik desítek kilo,“ uvedl k velkému šedému balvanu, který údajně přinesl až z Galie Obelix, slyšící i na jméno Aleš. Při stavbě dolmenu ale pomáhal jen tolik co ostatní, potom se věnoval s Asterixem těm zájemcům, kteří si chtěli navléct popruhy a vyzkoušet si neobvyklé břemeno „donesené“ z Galie.

Návštěvníci sobotní akce si mohli také vzít do rukou repliky starých zbraní, sledovat práci řezbářů nebo si zajezdit na koni.

Mezi všemi se přitom stále pohybovali muži v jednoduchých oblecích z pytloviny, pomalovaní v obličejích a také s přilbami, které jsou dobře známé z komiksů o Asterixovi a Obelixovi. K vidění byly třeba i repliky šperků… „Přilby koupil Venca Jílek. Nějaký zákazník byl u něj pro dřevěné brikety a zmínil se, že dělal helmy pro filmaře, ti je ale všechny nechtěli. A Venca je koupil. Rohy dodal Václav Maxa,“ popsal původ části vybavení Antonín Böhm.

Králičí a jiné kůže jako doplňky a šperky pak podle Böhma novodobí Keltové buď posbírali doma stylem co kdo našel, nebo si leccos sami vyrobili. Böhm také zdůraznil, že i když se na akci podílí řada dobrovolníků a známých a sponzorů, pořád ještě zůstaly velké finanční náklady, třeba za půjčení velkokapacitního stanu.

Sobotní akce ale nenabídla jen stavbu dolmenu. Večer se kolem nového objektu prošel i průvod a na slavnosti nechybělo ani působivé dunění bubnů při několikerém hudebním vystoupení. „Líbí se mi to. Je to dělané dobrovolně a je to takový návrat do historie, je to sranda,“ řekl k panující přátelské atmosféře setkání u Holašovic Obelix – Aleš.

Na pozemcích Václava Jílka na mírném svahu nad obcí už je třeba několik let hojně navštěvovaný velký kruh z kamenů, který Jílek vytvořil za asistence esoterika Pavla Kozáka.