Při kulatém jubileu může sčítat klady a zápory pobytu v prestižním seznamu.

„Kdybych měl říci, jestli je pro obec lepší nebo horší být v UNESCO, mohu vyjmenovat list formátu á čtyři kladů a list formátu á čtyři záporů. Jako vše, má i naše členství na seznamu svůj rub a líc,“ míní starosta Jankova, pod který Holašovice patří Jan Jílek. „Na jednu stranu nesete tu poctu, na druhé straně je to břemeno,“ dodává Jílek a celkově si myslí, že ramena pomyslných vah jsou téměř vyrovnána.

Zájem turistů o vesnickou památkovou rezervaci se štíty statků ve stylu selského baroka vyvažují například požadavky památkářů při úpravách návsi nebo stavení.

„Pokud by se povedly některé věci, překlopilo by se to ve prospěch kladů,“ říká ale jankovský starosta a poukazuje například na snahu vybudovat čističku odpadních vod, aby se mohly obě sousední vesnice – Jankov i Holašovice nadále rozvíjet. „Jde o to, aby Holašovice nebyly jen skanzen,“ zdůraznil Jílek.

„Bez čovky se nehneme. Máme už projekt k územnímu rozhodnutí. Žádali jsme o dotaci a poprvé bychom využili významněji toho, že jsme v CHKO Blanský les,“ naznačuje naději na dotaci ve výši 90% nákladů Jílek. Běžné starosti má obec ze seznamu UNESCO, jako každá jiná. Například ji pálí příjezdová silnice od Českých Budějovic. „Příští rok by se měla dělat nová,“ poznamenal starosta k plánované krajské investici ve výši 13,2 milionu. Možná i ohled na turisty mířící k památkově chráněné vesnici přispěl k tomu, že trasa Čakov, Jankov, Holašovice, Záboří se může těšit na nový povrch.

Zvláštní akce ale Holašovičtí v těchto dnech nechystají. „Výročí deseti let v UNESCO jsme připomněli v létě před slavnostmi,“ říká Jílek k celodennímu programu, při kterém obec například představila nový znak a prapor nebo otevřela nové víceúčelové sportoviště.