Zdálo by se možná nic mimořádného, ale nejde o výkon zkušených cestovatele za použití moderních dopravních prostředků. Uvedeným časem se mohou pochlubit poštovní holubi chovatelů z Českobudějovicka, Českokrumlovska a Jindřichohradecka. Patří k nim i opeřenci Milana Predigera ze Žabovřesk.

Vítr v zádech

„Holub musí na takový výkon letět v kuse. Z Bruselu mu pomohl západní vítr,“ říká o výjimečném čase jednoho ze svých svěřenců Milan Prediger.

„Závod z belgického Ostende na Českobudějovicko letěli dva až pět dní. Náš závodník dorazil třetí den za velmi špatného počasí, pršelo,“ uvádí chovatel příklad jiného závodu, kdy nebe soutěžícím nepřálo. Prediger se zajímavému koníčku věnuje už od dětství. Vypomáhají mu již i synové a sympatie nachází také u manželky.

Paní Hana nevidí v chovu žádný zádrhel. Střechu prý spláchne prška a jinak s čistotou ani ničím jiným podle ní problémy nejsou. Letos má Prediger 100 rychle létajících krasavců, počítáno i s holoubaty. Ta nejlepší z nich budou vybraná mezi šampiony, kteří dostávají i originální míchané krmení.

„Pytel krmení stojí sedm set korun a váží pětadvacet kilo. Dostávají jednu lžíci ráno a jednu lžíci večer, do krmítka,“ popisuje chovatelské zákulisí Prediger. Dvacítce jeho nejlepších holubů vydrží 25 kilogramů krmiva zhruba přes měsíc. Samozřejmostí je pravidelné očkování proti nemocem, každý koníček prostě něco stojí…

Než se ale holubi stanou šampiony a mohou soutěžit o titul eso, tak je čeká výcvik a řada nebezpečí. „Ztráty jsou veliké,“ přiznává chovatel. Nebezpečím jsou dravci, počasí a výjimečně i neseriozní chovatelé. Stane se prý, že se holub při špatném počasí ukryje do cizího holubníku a domů už se nevrátí.

Predigerův nejlepší roček bude letos kandidovat na titul eso v oblastním spolku České Budějovice. Utkají se ti nejlepší z rok starých holubů. Jeden z nich pak postoupí do republikového hodnocení a když mu bude přát štěstí, bude zastupovat český chov i na mezinárodní scéně.

Roček ze Žabovřesk nese kroužek s číslem 08 11 503 (první číslo na kroužku znamená rok vylíhnutí, druhé informuje o základní organizaci, v tomto případě ve Zlivi a třetí číslo patří samotnému holubu). Nadějný opeřenec s osobním číslem 503 nalétal zatím 3 131 kilometrů. Nejlepší letec z chovu je o rok starší a nalétal už 4000 kilometrů.

Ve velkém se předvedli obratní letci ze zlivské organizace nedávno na pouti v Pištíně. Do vzduchu zamířilo na 150 holoubat. „Byly tam moje, inženýra Václava Kasala a Stanislava Veselého,“ vypočetl Prediger. U klícek pak později návštěvníkům pouti přibližoval zajímavosti, které s tradičním koníčkem souvisí. „Holubi například i v kleci reagují na hvizd ptáků, pozorují okolí, jestli se neobjeví dravec,“ vyprávěl zvědavcům chovatel.

Sázky a diplomy

V České republice je sice chov poštovních holubů populární, ale těžko se může měřit třeba s Čínou. Tam se na výsledky závodů i sází, jako třeba na dostizích. A často se nejedná o zanedbatelné částky. U nás jde spíše o koníčka, který peníze polyká a odměnou chovatelům jsou poháry a diplomy.

Přesto se stále rodí další holubáři. I v Žabovřeskách už roste i nová generace. „Každý má svého závodníka,“ říká za sebe a bratra mladý Matěj, jeden z nastupující generace Predigerů.