„V Linci jich bylo 29,“ říká v deníku OÖN pracovník matriky Franz Höller, který očekával daleko větší zájem. „Brali“ se tu také prezident organizace pomoci AIDS Erich Gattner s partnerem Johannem Kienbichlem (na snímku). Ve Welsu oddávali jeden pár. „V místnosti nechyběla státní vlajka, ale dvojici jsme nesměli oddat ve svatebním sále,“ řekl v listě vedoucí matriky Franz Lindenbauer. Jinak tomu je ve Steyru, kde uzavírají registrovaná partnerství i svatby ve stejné síni. Loni registrovali jednu homosexuální dvojici.

Možnost uzavřít registrované partnerství je v Rakousku od 1. ledna 2010. Homosexuálním párům mimo jiné ukládá vzájemnou podporu, pro případ rozchodu vyživovací povinnost, zakládá jim právo na dělení majetku a úspor, důchod pro pozůstalé atd. „Umožněny nejsou adopce a umělé oplodnění,“ dodávají OÖN.

Linec zdražuje jízdné

Linecká hromadná doprava zdražuje. Její deficit loni činil 29 milionů eur, které musely být dopláceny z výtěžku prodeje elektřiny z městských elektráren. Při přepravených 29 milionech cestujících byla dotace na jednu jízdu tedy asi 30 centů. Měsíční karta pro důchodce nyní stojí 21,20 eura místo 20,70, přičemž ji město dotuje 2,18 eura. Síťová týdenka zdražila o „šesták“ na 11,90, měsíční o 80 centů na 37,80, roční o osm eur na 378 (důchodcovská na 212). Nezměněna je cena měsíční jízdenky pro občany s příjmem do 1077 eur měsíčně – je za 10 eur. Studenti dál budou platit za semestr 50 eur.

Zimní gumy pro „slony“?

Komplikace se objevily před tradičním „setkáním slonů“, zimním srazu majitelů a přátel silných motocyklů v Lohu v okrese Freyung–Grafenau 28. – 30. ledna. Podle pasovského deníku PNP se tam chystá zase na 3000 motoristů. Ti spolu s organizátory setkání mají nyní problém s nově uzákoněnou povinností zimních pneumatik na německých silnicích při špatném počasí. Otázka je, zda platí i pro motocykly, uvádí list.

Spolkový svaz motorkářů tvrdí, že nařízení je pro motocyklisty nerealizovatelné. Předseda svazu Michael Lenzen říká, že jde o chybu, opomenutí zákonodárců, kteří v rychlosti přijímání normy zkrátka zapomněli na ty motorkáře, kteří své hobby provozují i v zimě. Zimní obutí na motorky nabízí jen málo výrobců a mnohé typy motocyklů mají v papírech uveden jen jeden druh pneumatik. Povinnost zimních gum se tak podle svazu rovná zákazu jízdy v zimě. Svaz intervenuje pro změnu zákona u poslanců i úřadů, ale ví, že se to pro letošní „setkání slonů“ nedá stihnout.

Martin Behringer, starosta Thurmansbangu, v jehož katastru se setkání uskutečňuje, v deníku potvrzuje, že bude–li sněžit, nesměl by žádný motorkář na sraz přijet po veřejných silnicích, což by byl pro organizátory tvrdý úder. Problémem je podle něho i velká nejistota mezi motocyklisty, zda vůbec mohou do Bavorského lesa v zimě jet. „Jakou ztrátu by to pro naši obec a celý region znamenalo, nemusím říkat,“ dodává Behringer.

Podle vedení policejního ředitelství Straubing se nařízení zimního obutí týká i motocyklistů. „Tím je i dáno, že bude–li někdo z nich při zimních podmínkách přistižen bez zimních pneumatik, zaplatí 40 eur a přijde o jeden bod. Hrozí mu také 80 eur za vytváření překážky v dopravě, 100 eur za ohrožení ostatních účastníků, a při nehodě 120 eur,“ vypočítává PNP. Nemluvě o případném odmítnutí pojišťovny plnit při porušení povinnosti z ručení.
Jak bude policie postupovat, o tom se podle vyjádření velení rozhodne na místě – mj. podle stavu silnic, počtu účastníků včetně diváků, i podle počtu policistů k dispozici, uvádí pasovský list. „Je naznačováno, že při takové masové akci jako v Lohu není nařízení praktikovatelné,“ dodává.
Policie v místě zatím nabádá motorkáře, aby při špatném počasí přijeli na sraz auty.