„To je fakt na umření,“ zoufal si ve středu mladý muž po cestě z práce ve vyhřátém linkovém autobuse mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou. Nejen v jeho případě jde ale spíše o nepříjemné pocity než skutečné ohrožení zdraví.

Současné počasí má sice nepříznivý vliv hlavně na seniory a také na lidi s kardiovaskulárními chorobami či astmatem. Pozitivní však je, že na dispečinku záchranné služby v minulých dnech nezaznamenali větší nárůst kolapsů způsobených vedrem.

To, že situace není znatelně horší, než v jiných částech roku, vysvětluje ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý tím, že lidé, pro které je horké počasí rizikové, se již stihli v průběhu léta aklimatizovat. „Své návyky a denní režim přizpůsobili aktuálnímu počasí s ohledem na svůj věk či zdravotní stav. Dodržují pitný režim, přes den se vyhýbají slunným místům a podle možností omezují náročnou fyzickou aktivitu,“ míní Slabý.

Kolapsy způsobené horkem si přesto čas od času sanitku do terénu vyžádají. „Trpíte chronickým onemocněním? Jakým? Co předcházelo okamžiku, kdy se vám udělalo špatně? Máte potíže s dýcháním?“ na to všechno se v takovém případě vyptává dispečer záchranky. „Na základě těchto informací pak vyhodnotí situaci a rozhodne, který záchranný tým za pacientem pošle,“ vysvětluje zvídavost kolegů Slabý.

Poukazuje však na to, že počasí se může vymstít i zdravému člověku. „Vedra s sebou přinášejí větší náchylnost například k mikrospánku za volantem,“ upozorňuje Marek Slabý. Dodává ovšem, že i když dojde v horkém dni k autonehodě zapříčiněné mikrospánkem, většinou nelze určit, zda to bylo kvůli horku nebo proto, že řidič byl unavený třeba kvůli nedostatku spánku.

Stín a dostatek vody potřebují i zvířata v zoo

Vedrem netrpí jen lidé, ale i zvířata. Situace v zoologické zahradě Ohrada ale není nijak dramatická. Její obyvatelé totiž pocházejí z našich zeměpisných šířek a podobné teplotní výkyvy pro ně nejsou ničím novým.

Horké počasí však vyžaduje ze strany chovatelů zvýšenou péči a pozornost. „Musíme dbát na to, aby všechna zvířata měla dostatek stínu, který je ochrání před přímým sluncem, a také je potřeba zajistit jim dostatečné množství vody,“ říká Roman Kössl, zástupce ředitele zoo.

Horké počasí ovlivňuje i chování zvířat. „U některých z nich je viditelná zvýšená frekvence dýchání. Například sovy otevírají zobáky a rychle dýchají, což jim pomáhá vyrovnávat se s vysokými teplotami. Všechna zvířata jsou v těchto dnech méně aktivní a velkou část dne tráví ve stínu. Při zajištění úkrytu před sluncem a dostatečného množství vody jim však nehrozí žádné nebezpečí,“ dodává Kössl.

Jitka Bromová