Téměř tropické teploty v minulých dnech, kdy rtuť v teploměru šplhala až ke 30°C, pocítili při svých výjezdech i zdravotníci ze záchranné služby. „Není to veliké procento, ale je to znát,“ potvrdil včera MUDr. Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „Nejvíce trpí lidé s chorobami srdce, senioři nebo lidé se souběhem chorob,“ vypočetl ředitel záchranky. Teď, když vedra začala, lidé jsou podle MUDr. Slabého ještě v dobré fyzické kondici, ale postupem léta se podle něj mohou vedra projevit na zdraví lidí ještě výrazněji.


„Dnes byl překročen teplotní rekord. Starý byl 32 °C z roku 1950, dnes brzy odpoledne jsme již naměřili 32,5 °C,“ popsala včerejší situaci v krajském městě Zdeňka Smolíková z Českého hydrometeorologického ústavu. Vysoké teploty až 28 °C předpověděla Smolíková ještě i na dnešek. O víkendu a začátkem příštího týdne čekají meteorologové většinou teploty kolem 20 °C, ale varují před bouřkami.


„Výrazné bouřky způsobí náhlé změny tlaku i teploty, což působí negativně na biozátěž,“ připomněla Smolíková nepříznivý faktor, doprovázející bouřkové počasí.Vysoké teploty sice oceňují ti, kteří se rádi vyrážejí osvěžit k vodní hladině, ale lékaři varují i je. „Než vstoupí do vody, měli by se lidé osmělit,“ upozornil MUDr. Lumír Mraček na nebezpečí šoku a zdravotních komplikací v případě, že se ponoří přehřátý plavec příliš rychle do studených vln.