Zpoždění nabrala stavba horkovodu, který má dodávat teplo z Jaderné elektrárny Temelín (ETE) pro Teplárnu České Budějovice. Podle původních plánů mělo zařízení sloužit už před koncem roku 2020. Podle Marka Svitáka, tiskového mluvčího ETE, ale dodavatel stavebních prací oznámil zpoždění kvůli koronaviru.

"Před časem nám dodavatel oznámil zpoždění a rozvolnění prací v důsledku pandemie koronaviru. O řešení situace v tuto chvíli s dodavatelem jednáme. Máme zájem na tom, celý projekt dokončit co nejdříve a v odpovídající kvalitě. V tuto chvíli by nebylo korektní předjímat jakékoli termíny. Ty vyplynou z jednání, které s dodavatelem vedeme," uvedl Marek Sviták.

Stavba teplovodu z Temelína dorazila již na kraj Českých Budějovic.
Trubky z Temelína dorazily na hranice Budějovic

Aktuálně je z celkových 26 kilometrů potrubí hotovo šestnáct kilometrů. Dalších pět kilometrů je v různé fázi rozpracovanosti. "To znamená, že někde je dokončena montáž potrubí, které je potřeba následně předepnout a zasypat, jinde je potrubí položeno a dodavatel ho musí svařit. Pokračují také práce na třech předávacích stanicích, po jedné v temelínské elektrárně, v Českých Budějovicích a před Hlubokou nad Vltavou ve směru od elektrárny," přiblížil aktuální stav stavby Marek Sviták.

Teplárna tak zatím neví, kdy začne zkušební provoz. „Termín zahájení zkušebního provozu a následných dodávek tepelné energie do sítě budějovické teplárny závisí na dokončení investice společnosti ČEZ. K průtahům dochází a investor vše řeší se svým dodavatelem,“ řekl Deníku Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice.

Teplárna České Budějovice.
Budějovická teplárna se blíží hranici 30 tisíc zásobovaných bytů

Zdůraznil přitom, že bezpečné dodávky tepla zákazníkům jsou zajištěny i bez tohoto zdroje a nic se nemění ani na dlouhodobé Strategii pro zelené město. Jejím cílem je další ekologizace provozů městské teplárny, diverzifikace palivového mixu a postupné nahrazení hnědého uhlí místně dostupnými obnovitelnými zdroji energie.

„Se společností ČEZ máme uzavřenou smlouvu a věříme v její naplnění,“ dodal Václav Král. Budovaný horkovod z ETE představuje bezemisní zdroj pro zhruba třetinu tepla spotřebovaného v krajském městě.

Teplárna České Budějovice.
Budějovická teplárna se blíží hranici 30 tisíc zásobovaných bytů

Životnost potrubí je odhadována minimálně na 30 let, použity budou nejmodernější materiály. Ty zajistí, že ztráty budou na úrovni tří procent. Do Českých Budějovic bude i v zimě proudit voda až o teplotě 140 °C, v létě bude stačit teplota 90 °C. Potrubí s délkou 26 kilometrů bude třetí nejdelší svého druhu v České republice. Teplárna díky němu ročně nebude muset spálit 80 000 tun uhlí.