„Letos jsme zatím jen paběrkovali, hub bylo sotva na bramboračku, všude je hrozně sucho a nerostou,“ krčila ještě před týdnem rameny Jitka Kohlová z krajského města.


„Ale těsně před víkendem jsem na zahradě v trávě objevila pět krásných kozáků. Samozřejmě, že jsme s manželem vyrazili o víkendu do lesa a zkusili, jestli něco najdeme. Abych to nezakřikla, vzala jsem si jen malý košík,“ směje se vášnivá houbařka.


Důvod k úsměvu má. „Dva praváci, pár klouzků, nějaké lišky a docela dost mladých bedel.“ chlubí se Kohlová sobotním úlovkem, který už bohatě stačil rodině na chutnou večeři.


„Nesmíte chodit hluboko do lesa, rostou při krajích a podél cest, kde už je dost vlhko,“ radí další houbař Milan Maštera, který se s čerstvým úlovkem nechal vyfotografovat a snímek zaslal do redakce.


Souhlasí s ním i mykolog Rudolf Mašek. Zatím se dají najít houby na vlhkých místech, jako jsou hráze rybníků. Ale počítám, že o víkendu by to už mohlo začít i v lesích. Předpověď počasí hlásí přeháňky a teplo, ideální podmínky pro to, aby se utvořilo podhoubí,“ vzkazoval houbařům.