A dosud se podle Milana Syrovátky vyhýbají zahrádkám i plísně. „Zatím ještě nejsou. To vlhko stačí větřík nebo sluníčko osušit. Na zahradě také nejsou velcí plži. Ne zima, ale loňské sucho je asi vyhubilo," přidává postřeh k letošním podmínkám pěstitel. Vzpomíná vzápětí, jak v loňském roce, když nabíral u kohoutku vodu do kropáčů, tak se plži na místo slézali, aby alespoň to, co ukáplo, za velikého sucha využili.

Při stálém vlhku se ale zahrádkáři netají obavami, že plísně mohou přijít, a někteří už nasadili proti škůdcům i postřiky. Jenže musí být alespoň několik dnů bez deště, aby se postřiky hned nespláchly… „Proti mšicím už jsem to stříkal dvakrát nebo třikrát, ale déšť to vždy brzy spláchne," posteskl si Jiří Merle z Rudolfova a dodal, že teď s postřiky čeká na příští dny, kdy mají přijít velká horka bez mraků.

Letošní úrodu přitom ovlivnily už jarní mrazíky, které padly na stromy, když byly v květu. Kolik ovoce přežilo, to je teď jasné 
z ještě zelených plodů. Teploty pod nulou ale škodily různě. „Švestky se zdají, že by mohly být, jablka, co mám stromy u domu, tak se zdá, že je jich poměrně taky dost," říká Jiří Merle z Rudolfova a dodává, že jabloně v zahradě ale dopadly špatně. Stačilo přitom i málo, aby se některé plody zachránily. „Mám mladou broskev, která byla přimáčklá ke králíkárně. Od králíkárny bylo tepleji a na té straně jsou na větvích broskvičky vidět. Na straně do zahrady není nic," říká Milan Syrovátka. I nepřízeň počasí ale dokážou pěstitelé využít. Starou broskev, která omrzla, tak Milan Syrovátka ořezal, podobně jako soused, a strom alespoň může omladit, aniž by to ovlivnilo úrodu.

Pro pěstitele jsou nyní hlavním nebezpečím vedle plísní a škůdců kroupy. Podle Jiřího Merleho například nemají štěstí zahrádkáři z okolí Malont, které zná. Některým krupobití tak poničilo stromy, že jim zuráželo i větve nebo odřelo kůru. Takže v nejhorších případech třeba nezbude, než stromy vykopat a zasadit rovnou nové.

Starost mají i ti, kteří suší sena. „My máme výhodu, protože seno dáváme pod přístřešek, který nám udělal náš mladý," říká Marie Pařízková z Hluboké nad Vltavou s tím, že do sena neprší a rozhodí se, až když počasí dovolí. „Je to dřina, ale už máme nasušeno," dodává Marie Pařízková, ale připojuje, že kdo se musí spoléhat na kopení na louce, ten už letos o mnoho sena přišel.

Výměna sazenicZajímavou burzou doprovodili minulý týden zahrádkáři v Nových Hodějovicích přednášku Jana Borovanského 
z Dobré Vody. Vyměňovali si sazenice, které už letos neuplatnili na záhoncích.