„Ke zkoušce ze znalosti hub se může přihlásit jen osoba zletilá, která musí mít osvědčení o zdravotní způsobilosti. Součástí prohlídky u praktického lékaře je i odborné vyšetření zraku,“ citoval včera zákon O potravinách mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Ivo Klemeš.
Zkoušky a osvědčení má na starosti tříčlenná Komise ověřující znalost hub na Krajské hygienické stanici (KHS). „Žádost lze podat písemně poštou nebo podáním žádosti na podatelnách územních pracovišť, na podatelně KHS nebo elektronicky,“ uvedl mluvčí KHS František Kotrba.
Zájemci musejí absolvovat písemný test, který ověří vědomosti podmínek prodeje hub, příznaků otravy z hub a první pomoc. V ústní zkoušce pak prokáží nejen znalost samotných hub, ale i používání a skladování. Správní poplatky za testy a osvědčení činí celkově sedm set korun. Osvědčení vydává KHS absolventům zkoušky do šedesáti let na dobu deseti roků, do šedesáti pěti na pět let a nad šedesát pět na dva roky. „Největší zájem byl v roce 2002, kdy bylo vyřízeno asi padesát žádostí. Letos je zatím vyřízeno pět žádostí,“ doplnil František Kotrba.
I po získání osvědčení a zahájení prodeje jsou obchodníci konrolováni, a to Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Případná sankce se pak může vyšplhat až na dva miliony korun. Kromě osvědčení musejí mít také živnostenský list. Ten nepotřebují pouze pokud se jedná o jednorázovou akci či prodej přebytku například z vlastního lesa. „Asi bych se nebála koupit si houby, ale raději si je nasbírám sama. Mám tak jistotu, že budou jedlé,“ řekla námi oslovená žena u stánku s ovocem.
Otázkou ale zůstává, zda budou mít obchodníci u silnic vůbec co prodávat. Podle mykologa Rudolfa Maška je to totiž letos s houbami špatné. „Bylo by třeba, aby týden nebo čtrnáct dní pršelo, aby houby začaly pořádně růst.“