Projekt sdružení, který si klade za cíl omezit používání nevyhovujícího PVC v hračkách, obalech na potraviny a zdravotních pomůckách, přinesl již své ovoce.


Česká obchodní inspekce (ČOI) prověřila výsledky testů pěti dětských hraček na obsah nebezpečných ftalátů, které v nedávné době zveřejnila sdružení Arnika, Sdružení obrany spotřebitelů a Ekologický právní servis.


Po zveřejnění analýz našla ČOI z pěti testovaných hraček na trhu už jen dvě. „V obalu na pěnové kostky bylo podezření na nadlimitní obsah ftalátů zakázaných ve výrobcích pro děti, zatímco v obalu na obrázkovou knížku ftaláty zjištěny nebyly. Obal na knížku je měkčený di-isononyladipátem. Ten je rovněž ze zdravotního hlediska problematický, ale zatím se na jeho použití nevztahují žádná legislativní omezení,“ shrnula vedoucí kampaně Arniky „Nehrajme si s PVC“ Miroslava Jopková.


Hračku v závadném obalu z PVC měkčeného ftaláty do České republiky dovezl ADC Blackfire Entertainment a vyrobila ji firma GALT v Anglii. ČOI výsledky testů potvrdila a na výrobek byl podán zákaz prodeje.


„Jsme rádi, že jsme mohli přispět k větší bezpečnosti dětí před chemickými látkami obsaženými v hračkách. Nejlépe by však podle našeho soudu bylo, kdyby se hračky s ohledem na zdraví dětí i na životní prostředí vyráběly z jiných materiálů, než z problematického PVC,“ dodala Jopková.