Jeho rozloha zabírá přes 6200 metrů čtverečních, což je pro představu plocha srovnatelná s více než polovinou českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mezi českými památkami naprostý unikát. Novohradský hradní příkop, kterým dnes po deseti letech oprav mohou opět projít lidé.

Jde o jeden z nejhlubších příkopů v republice, zdi jsou vysoké od 9,5 do 13 metrů. Kvůli padajícímu kamení a sesuvu půdy ho před deseti lety památkáři zavřeli, v roce 2006 se začal postupně opravovat. Práce vyšly na bezmála 10 milionů korun a potrvají ještě další dva roky.

„Předpokládá se, že příkop existoval již v samém počátku existence hradu, tedy ve druhé polovině 13. století. Nebyl však tak hluboký a široký jako dnes. Současných rozměrů dosáhl až na přelomu 16. a 17. století, kdy hrad kompletně přestavěl italský stavitel Antonio Canevalle,“ popsal kastelán Jan Smolík.

Hodně cenný odpad

Díky zpřístupnění příkopu, v němž se dlouhá léta chovali jeleni a daňci, mohl hrad otevřít třetí prohlídkovou trasu. Jedním z jejích hlavních lákadel je tajuplný kámen ve tvaru lidské lebky, zasazený do zdi. Dosud prý nikdo netuší, zda je dílem člověka, nebo přírody.

„V hradních příkopech také běžně končil různý odpad, který je dnes pro archeology cenným zdrojem poznání. Předpokládáme, že je tu místy zanesen až do výšky dvou metrů. S jeho odtěžením na původní úroveň však prozatím nepočítáme,“ doplnil Smolík.

Podle šéfa jihočeských památkářů Petra Pavelce provázela opravu řada problémů. Jednalo se o celkovou zanedbanost, špatný technický stav nebo statické poruchy, kvůli kterým dokonce hrozilo, že se na některých místech zřítí zdi. „Novohradský příkop je v okruhu českých památek naprostým unikátem, protože v tomto rozsahu a stylu se tu něco podobného téměř nenachází. Myslím si, že i vzhledem k této skutečnosti by mohl být centrem zájmu turistů,“ zmínil Pavelec.

Součástí třetí prohlídkové trasy je kromě příkopu samého i výstava Rožmberské Novohradsko a parkán. Dospělé návštěvníky, kteří se sem budou chtít podívat samostatně bez průvodce, vyjde vstupné na 40 a děti, studenty či seniory na 20 korun. Lidé, kteří si zakoupí u pokladny vstupenku na první či druhý okruh, se sem pak dostanou zdarma.

Podle kastelána Smolíka je to nový trend, který hojně využívají například cykloturisté. Ti prý z nedostatku času ztrácejí zájem o zdlouhavé návštěvy interiérů. Místo toho si raději prohlédnou hrad v rychlosti zvenčí a pokračují dál. Loni navštívilo hrad přibližně 21 tisíc lidí. Památkáři očekávají, že se díky nové prohlídkové trase jejich počet do budoucna ještě zvýší.