Zatímco hlavní turistický magnet – zámek Hluboká, si na první jarní turisty ještě musí počkat, v Nových Hradech už otevřeli na prohlídkových trasách v sobotu.

Známý hrad na česko – rakouském pomezí zahájil po zimní přestávce jako na prvním z objektů, které jsou v jižních Čechách ve správě Národního památkového ústavu. (NPÚ) „Minulý rok jsme začínali na Velikonoce. Letos je návštěvnost menší,“ uvedl kastelán Jan Smolík s tím, že o Velikonocích se vždy dá do pohybu více lidí. Naplno zahájí hrad sezonu od středy a hned na první dva dubnové víkendy nabídne zájemcům zvláštní doprovodné akce.

Přísné dělení na zimní přípravu a turistickou sezonu ale stejně chtějí jihočeští památkáři odbourat a nabídnout celoroční provoz na těch objektech, na kterých to bude možné. Podle ředitele památkářů Petra Pavelce už si letos s úspěchem zimní provoz vyzkoušela Hluboká a v budoucnu by ji mělo následovat například hradní muzeum v Českém Krumlově. V loňském roce navštívilo třináct objektů jihočeských památkářů přes milion zájemců.

Zajímavé objekty však nenabízejí pouze památkáři. Pod křídla Jihočeského kraje například spadají tvrz Žumberk nebo Hoslovický mlýn. Pod Trhové Sviny Buškův hamr a soukromé muzeum zemědělské a jiné techniky nabízejí Pořežany. „Chystám se na Hoslovický mlýn. Vloni jsem tuhle novinku nestihl. Určitě to bude bavit i děti,“ uvedl k zahajované sezoně za turistickou veřejnost Ondřej Svoboda z Českých Budějovic, otec dvou školou povinných ratolestí. Zkraje sezony se ale otevírací doba značně liší a mnohdy zůstává jen u víkendů.

Většina objektů NPÚ otevře v jižních Čechách až 4. dubna. V Jindřichově Hradci přivítají první návštěvníky přesně 1. dubna. V hlubockém zámku pak plánují začátek sezony na 11. dubna. Posun zapříčinilo setkání Gymnich.

V dubnu bude muset Hlubokou na Českobudějovicku muset zastoupit novohradský hrad.