Veřejnost má v podstatě první příležitost je vidět. Dosud je vídali jen lidé na francouzské ambasádě,“ zdůraznil k novému přírůstku v expozicích Státního hradu Nové Hrady kastelán Jan Smolík.

Ze sbírky, která byla donedávna prostřednictvím specilizované instituce zapůjčena na velvyslanectví, získali na hrad deset obrazů a grafické listy. „Osm obrazů jsme okamžitě vystavili. Jsou v dobrém stavu. I když postupným restaurováním projdou všechny,“ poznamenal Smolík.

Na známém hradě nyní slouží návštěvníkům dvě trasy. Jedna seznamuje se všedním životem v 19. a 20. století. I tato trasa se může pyšnit neobvyklým způsobem vylepšení expozic. Z pozůstalosti po táborském právníkovi získali památkáři část vnitřního vybavení.

„Byla tam velmi zajímavá sbírka obrazů z počátku 20. století. Byla to spíše náhoda. Kolegyně Havlová, která má na starosti hrady a zámky po stránce mobiliáře se dozvěděla, že by byla možnost ty věci získat a podařilo se to,“ popsal kastelán cestu uměleckých předmětů i předmětů denní potřeby do expozic.

„Stalo se to poprvé a pochybuji, že se taková možnost ještě naskytne, i když bychom se jí nezříkali,“ doplnil Smolík.

„Součástí odúmrti byly umělecké a uměleckoprůmyslové předměty. Například nábytek, obrazy, porcelán nebo sklo. Celková hodnota těchto předmětů činí asi 370 000 korun,“ uvedla Izabela Noveská z oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

V minulém roce prošlo branami hradu 20 007 platících návštěvníků. Poslední ještě na Silvestra. Letos by rádi, aby se výsledek minimálně zopakoval.

V posledních letech počet návštěvníků mírně stoupá. Před několika roky jich bývalo přes 17 000 za rok. O prázdninách je možné projít si obě trasy každý den a to i včetně pondělí.