Stovky svátečních řidičů, přeplněná parkoviště hřbitovů a všudypřítomné policejní hlídky. Takový bude víkend na Českobudějovicku. Stejně jako na jiných místech republiky se ponese ve znamení uctění Památky zesnulých neboli Dušiček. Plné ruce práce mají kvůli tomu zejména zaměstnanci v květinářstvích nebo zahradnických centrech. Někteří z nich budou mít o víkendu dokonce prodlouženou pracovní dobu.

„Oficiálně máme hřbitov otevřený do 19 hodin, ale lidé se sem dostanou ještě i o hodinu později. Pro mimobudějovické návštěvníky budeme mít až do 15 hodin otevřenou i kancelář, kde se dozvědí všechny potřebné informace,“ popsala Kateřina Vrbová, ředitelka Pohřebního ústavu města České Budějovice, který spravuje hřbitov sv. Otýlie na Pražské třídě. Cena věnců, které si zde mohou lidé zakoupit, se podle ní oproti minulým letům příliš nezměnila.

„Například za malé věnečky u nás zákazníci zaplatí od dvou do tří stovek,“ doplnila Vrbová. Některá menší květinářství zažila hlavní nápor zákazníků už před víkendem. „V sobotu budeme mít otevřeno normálně do 12 hodin, protože všechny věnce jsou už stejně rozebrané. Zbývá mi už jen pár posledních menších věnečků,“ zmínila v pátek kolem poledne Alena Kůrková, která vlastní květinářství v Biskupské ulici. Nákupů na poslední chvíli se však nemusejí obávat například zákazníci Florcentra Ferenčík na Borku, které má celoročně nepřetržitý provoz. „Nejinak tomu bude i o Dušičkách,“ potvrdil majitel Luboš Ferenčík.

Kromě prodejců věnců a květin budou o víkendu na nohou i policisté a městští strážníci. Každoročně se totiž zabývají problémy na silnicích i krádežemi věcí z hrobů nebo ze zaparkovaných vozidel. „Hřbitovy na území krajského města kontrolujeme pravidelně, ale na Dušičky se na tato místa zaměříme stejně jako každý rok více. Jak na největším českobudějovickém hřitově na Otýlii, tak na hřbitově v Mladém nasadí městská policie strážníky se služebními psy,“ nastínila mluvčí strážníků Kateřina Bíro. Ke zvýšené opatrnosti nabádá lidi i Policie ČR. „Stejně jako každý rok radíme lidem, aby nenechávali v autě před hřbitovem žádné cennosti. Bezpečným úkrytem není ani zavazadlový prostor, nikdy totiž nevíte, kdo vás zrovna sleduje,“ varovala budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. Zloději se podle ní zaměřují zejména na věci, které lze snadno a co nejrychleji zpeněžit. Přestože budou policisté věnovat vchodům na hřbitovy maximální pozornost, doporučují lidem, aby si raději pořídili fotodokumentaci věcí, které budou na hroby dávat. V případě jejich odcizení to totiž může mužům zákona usnadnit práci. „Starší řidiči by také neměli zapomínat na to, že u sebe musí mít potvrzení o zdravotní způsobilosti,“ uzavřela mluvčí Regina Tupá.