„Zvládli jsme to velmi dobře, ale nevíme, kdy se objeví další vlna, ani, jak bude velká,“ hodnotí nyní situaci hrdina v první linii, Aleš Chrdle. K němu neodmyslitelně patří tým lékařů a sester tohoto oddělení.

Nicolette Schelzigová.
Místo učení kryje záda záchranářům. Někdy je to na omdlení, říká studentka

K lidem na standardních lůžkách, kteří jsou nakažení koronavirem, docházel při vizitě minimálně dvakrát týdně. K pacientům s onemocněním Covid-19 umístěných na JIP přicházel primář denně. Při vizitě používal stejné ochranné prostředky jako ostatní lékaři a sestry.

Primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle si v instrukážním videu pro zdravotníky zahrál na koronavirus.Zdroj: Archiv A.Chrdle

Primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle si v instrukážním videu pro zdravotníky zahrál na koronavirus. Foto: Archiv primáře

„Mám roušku nebo respirátor, obličejový štít, nepromokavý plášť a rukavice. Na JIP u silně kašlajících pacientů na kyslíku používáme předělané šnorchly z ČVUT Praha, ty jsou velmi bezpečné. Ale na druhou stranu se v tomto vystrojení nedá moc dlouho vydržet, tak se snažíme jednotlivé činnosti plánovat a kombinovat. Například jdu na primářskou vizitu, ale pacientům rovnou vezmu například léky nebo oběd, aby se pět minut po mně nemusel vystrojovat někdo další. Součástí mé vizity je běžné vyšetření, ale především se s pacienty domlouvám na dalším postupu léčby,“ přibližuje březen a duben.

Fyzioterapeutka Alena Odlová nyní pracuje na odběrovém místě.
Brýle si musím vždy přilepit, říká sestřička na odběrovém místě

Jeho hlavním úkolem je však péče o ty, kteří pečují o nemocné. „Jednak našim zdravotníkům pomáhám, aby svou práci dělali dobře, a jednak dohlížím, aby ji dělali bezpečně. Dokonce jsme natočili na začátku pandemie dvě instruktážní videa, o hygienickém mytí rukou a používání roušek,“ dodává.