Jak vypadá Luciferova toaleta? Co se vaří v pekelné kuchyni? A k čemu jen potřebují čerti dispečink? To všechno mohou lidé zjistit v Borovanech. O víkendu tu začala tradiční Peklománie, která nabízí prohlídky samotného pekla s průvodcem, čertovské muzeum i divadélko.

Nápad na netradiční akci se před pěti lety zrodil v hlavě Jana Nýdla a jeho sestry. „Říkali jsme si, že by bylo dobré tu něco udělat na dobu okolo Mikuláše. Chtěli jsme živé peklo, něco jako divadlo, takže jsme vymysleli prohlídky se scénkami a ukázkami toho, jak to chodí u čertů,” popsal Nýdl.

Při exkurzi do pekla návštěvníci uvidí klec, do níž se zavírají hříšníci, Luciferovu komnatu i toaletu, pracovní sektor, kde čertice dávají brambory do punčoch, nebo výuku falešného hraní karet. Nechybí ani váhy pro hříšníky a mučírna. „Tady musí hříšníci točit kolem a vyrábět tak elektřinu, brousit čertům drápy i kovat. Adeptů na práci máme dost, dneska hřeší skoro všichni,” dodal Zdeněk Herda v roli čerta dozorce.

Pro Peklománii využili organizátoři poměrně velkou budovu bývalé školní jídelny na spodním nádvoří zámku. Všechny místnosti jsou pečlivě stylizované a zaplněné řadou rekvizit. Proto se akce vždy připravuje nejméně dva měsíce předem. Každý rok ji navíc účinkující vylepšují, hrají si s detaily, přidávají dekorace a prodlužují scénky.

Základní scénář však zůstává stejný. Jeho autorem je z velké části Jan Nýdl, který se při psaní inspiroval klasickými pohádkami i zkušenosti z vlastního života. „Působím jako hasič a to mě přivedlo na myšlenku čertího dispečinku. Ohlášení hříšníka a pohotovost čertů vypadá stejně jako výjezdy u hasičů,” vysvětlil.

Celkem v Peklománii vystupuje šedesát účinkujících včetně 13 dětí. Nejvyššího vládce ztvárňuje Václav Hanzal. „Od 15 let hraji divadlo, takže bylo přirozené, že jsem se zapojil. Role Lucifera mi moc vyhovuje,” řekl.

Netradiční borovanská akce budí i značnou pozornost. První rok se uskutečnila jen 5. prosince, letos ji museli organizátoři kvůli velkému zájmu naplánovat už na devět večerů. A první návštěvníci o tomto víkendu byli spokojeni. „Moc se nám to líbilo, byli jsme příjemně překvapení,” komentoval Martin Brychta.

PROHLÍDKY PEKLA
25., 26. listopadu; 2., 3., 5., 9. a 10. prosince

Otevřeno je vždy od 17 hodin, pouze 5. prosince od 18 hodin.
Vstupné:
děti - 20 korun
dospělí - 50 korun
rodinné - 100 korun
Vstupenky je nutné si předem zajistit v borovanské Městské knihovně nebo na telefonu 387 001 346