Jeho zastánci by si přáli, aby vzniklo v bývalých kasárnách ve Čtyřech Dvorech. S projektem, který má přibližovat fyzikální a jiné přírodní jevy, je to ale jako na houpačce. Možná až symbolicky. „Situace se mění každým dnem,“ říká Petr Mareš, přírodovědec, který na přípravách centra spolupracuje.

Nový stánek her a věd by měl nabídnout pohled na vědu ne odtažitý jako v některých muzeích, ale takový, který by umožňoval přímo si jevy „osahat“. Mareš například líčí možnou speciální váhu. Rampa, na kterou by si člověk stoupl, by byla spojena se strunou, kterou by dotyčný sám rozechvěl. Čím by byl těžší, tím víc by se struna napnula a její vlnění by mělo kratší vlnovou délku. Díky tomu by třeba byl i vyšší tón vydávaný strunou. Speciální kalkulačka by pak ukázala i konkrétní číslo, kolik dotyčný váží. Několik měsíců se zvažovalo, že by nositelem projektu mohlo být město České Budějovice, aby bylo možné žádat o dotace. Ty by mohly dosáhnout až výše několika set milionů korun.

Jenže podle budějovických radních už je na přípravu projektu příliš málo času, protože žádost o dotaci je nutné podat do konce června. Radní ale na posledním jednání schválili alespoň to, že by pro centrum město poskytlo některý z objektů v bývalých kasárnách ve Čtyřech Dvorech. „Budeme rádi, když centrum v Českých Budějovicích vznikne,“ uvedla k tomu náměstkyně primátora Ivana Popelová. Podobná centra už existují v Amsterodamu nebo Lublani.

Zastánci centra mohou v případě úspěchu přinést městu investici až 450 milionů korun, ale na přípravu projektu nyní shání přibližně deset milionů korun. Oslovili například i elektrárnu Temelín a jednají i s Jihočeským krajem. Partnerem centra by bylo českobudějovické Biologické centrum Akademie věd, vedené profesorem Františkem Sehnalem.