Pomyslnou medaili za statečnost si zaslouží všichni účastníci i návštěvníci sobotních masopustů na Budějovicku. Konaly se třeba v Plavě, Rychnově a Údolí u Nových Hradů, Nakolicích, Vyšném, Jamném, Zahorčicích nebo Strážkovicích. Předvést tradiční taneční a pěvecké kreace v plné kráse totiž bylo kvůli extrémně silným mrazům kolem dvaceti stupňů pod nulou velmi náročné. Zapotili se přitom i ostřílení koledníci. Zřejmě nejvíc trpěli hudebníci, kterým nástroje doslova přimrzaly k ústům.

'Hudba je jen kulisa'

„V tý zimě je to tristní. O hudbě se vůbec nedá mluvit, je to jen taková kulisa. Člověk musí být fit, pořádně se obléct a nějak to odehrát,“ konstatoval trumpetista Ludvík Marchal, který hrál na masopustu v Údolí u Nových Hradů. Pořádal ho místní sbor dobrovolných hasičů. Slavnostní pochod začínal v devět hodin, a přestože venkovní teplota se tou dobou pohybovala kolem minus devatenácti stupňů, našly se mezi koledníky i výjimky, kterým mráz nevadil.

„Zima mi není, protože jsem hodně oblečenej. Budu chodit celej den,“ pochlubil se devítiletý hasič Petr Matějka. Masopustního veselí se zúčastnil již potřetí a podle jeho vlastních slov se mu na této tradici líbí úplně všechno. Poněkud rozdílně však hovořil jeho o rok mladší kamarád David Lust. Ten se celý klepal a přiznal, že kvůli nepříznivému počasí bude koledovat jen dopoledne.

„Zima je mi hodně, takže půjdu tak za dvě hodiny domů. Na masopustu jsem už potřetí a ten letošní se mi líbí nejvíc. Hlavně to dělo,“ zmínil školák David. V případě nouze se mohli koledníci běžet ohřát do místní hasičské zbrojnice. Tu od příštího týdne čeká rozsáhlá rekonstrukce. Rozšíří se o celé jedno patro.

Kromě Údolí pořádaly v sobotu na Novohradsku masopust i osady Vyšné, Obora, Nakolice či Rychnov. U prvních jmenovaných je tradicí takzvaná šavlová koleda. Jejími účastníky jsou rybníkář Honza a sedm koledníků – hejtman, rychtář, tancmajstr, hezký mládenec, trumpetář, Kuba a šlechtic. „Tato koleda je v Nakolicích asi od padesátých let minulého století a nikde v okolí podobná není,“ zdůraznila Květa Jarolímková z novohradského kulturního a informačního centra.

Dodala, že během příštího týdne se mohou zájemci těšit na masopust v režii novohradské školní družiny. Na jednotlivé role (matka, rychtář, konšelé, tancmajstři, rybníkáři, výběrčí a koledníci) je vypsán konkurz a děti, které se do něj přihlásí, se podle Jarolímkové nesmějí stydět a musejí prokázat opravdový zájem.

„Začínají před radnicí, kde jim právo koledovat udílí starosta města. Při koledě děti obchází celé náměstí a doprovázejí je diváci i rodiče. V kostýmech si to užívají i paní vychovatelky,“ popsala Květa Jarolímková.