„Rok od první schůzky s hejtmanem se začínají věci hýbat," říká starosta Hůr Jiří Borovka. Zásadní posun nastal po loňském požáru skládky a v tuto chvíli se schyluje k odklízecím pracím. Budou stát 6 273 750 korun a provede je firma AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Hotovo by měla mít ještě letos.

Většinu nákladů, které celkově činí 7 963 000 Kč, pokryje dotace Státního fondu životního prostředí, peníze ale musí přidat i obec. Minulý týden odsouhlasili hůrští zastupitelé nemalý finanční podíl. „Budeme se na likvidaci skládky podílet milionem korun. To je pro nás hodně, je to pětina hůrského ročního rozpočtu. Samozřejmě si umím představit mnoho lepších investic, ale nedá se nic dělat," vysvětluje starosta.

Občané Hůr jsou také rádi, že se obec zbaví letitého problému. Jeden z nich, Josef Pouzar, konstatuje: „Jsem rád, že už se ta skládka snad konečně bude odklízet. Myslím si, že kdyby nebylo toho loňského požáru, tak by se to vůbec nepohnulo a skládka by tu byla pořád. Obec to tam nenavezla a bude ji to stát peníze. Ale jiná šance teď asi není, tak se nedá nic dělat. Budu rád, až to bude pryč."

Srpnové dramaLoni v polovině srpna zachvátil skládku požár. Až sedmimetrové plameny krotilo 13 hasičských jednotek. Oheň někdo založil úmyslně, viníka se ale najít nepodařilo.

Haldy odpadu u Hůr ještě letos zmizí

Už jen poslední krůček zbývá k tomu, aby mohla začít dlouho očekávaná likvidace černé skládky nedaleko Hůr. Už řadu let tu leží tuny odpadu navezeného z Německa.

Kdy bude odpad zlikvidován, upřesňuje tiskový mluvčí Krajského úřadu Radek Šíma: „V tuto chvíli jsme ve fázi podepisování smlouvy s firmou FCC Česká Republika, která zvítězila ve výběrovém řízení. Odklízecí práce začnou hned potom, co obdržíme finální souhlas od Státního fondu životního prostředí ČR. Skládka má být zlikvidována do čtyř měsíců od chvíle, kdy pozemek předáme firmě FCC Česká Republika."

Miliony potřebné na řešení problému s nelegální skládkou pomohl získat Jihočeský kraj z dotace Ministerstva životního prostředí. „Je potřeba vyzdvihnout vstřícnost Jihočeského kraje, požádal totiž o příspěvek v národní výzvě o podporu na odstranění starých ekologických zátěží," vysvětluje Karel Černý, vedoucí odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví krajského úřadu. Dotace ve výši 6 370 000 korun pokryje 80 procent celkových nákladů spojených s likvidací skládky. Na nutné finanční spoluúčasti se kromě obce Hůry také podílí Jihočeský kraj. Přispěje 300 tisíci korun. Stejnou částku investuje také statutární město České Budějovice.

O tom, jak se obrovského množství odpadků zbavit a vyčistit pozemky pod skládkou, se mnoho let jen bezvýsledně diskutovalo. Až po loňském požáru se podařilo problém konečně vyřešit. Jak zjistili vyšetřovatelé, oheň někdo založil úmyslně, viníka se ale nepodařilo vypátrat.

Na skládku navezla starý textil, koberce, ale i pneumatiky dnes již neexistující firma Profiakont, která chtěla odpad třídit a dále využívat. Ta ovšem zkrachovala, areál opustila a nezaplatila ani pětimilionovou pokutu, kterou jí vyměřila inspekce životního prostředí.