Podle ředitele Krajské veterinární správy Františka Kouby husám veterináři aplikovali vakcínu ve středu. „Jedná se o vůbec první očkování tohoto typu v komerčním chovu v republice, běžně se proti ptačí chřipce neočkuje,“ upozornil s tím, že je očkování drůbeže v Evropské unii zakázáno.

Výjimku se podařilo dojednat kvůli tradici šlechtitelského chovu, ta se totiž v Rybářství Nové Hrady píše už více jak půl století. „Jedná se o tzv. nouzovou vakcinaci, kterou jsme provedli u čtyř hejn aplikací vakcíny do prsního svalstva, do šesti týdnů následuje přeočkování, aby si husy vytvořily dostatek protilátek,“ doplnil Kouba.

V chovu hus se ptačí chřipka potvrdila loni v listopadu, jedná se o jediný šlechtitelský chov v České republice. Rybářství Nové Hrady původně chovalo na pět tisíc ptáků, kvůli výskytu ptačího moru zde veterináři v závěru minulého roku utratili cca 4100 opeřenců. Šlo o ptačí chřipku H5N1 potencionálně nebezpečnou a přenosnou i na člověka.

Ochrana proti morové nákaze

Jde o nevídaný počin u nás, podle Kouby je možné očkování využívat pouze výjimečně například u vzácných ptáků v zoologických zahradách. „Novohradská husa je šlechtitelský chov s významným genetickým fondem a dlouholetou tradicí, proto jsme se rozhodli k tomuto kroku. Jedná se o způsob ochrany před případným dalším šířením ptačí influenzy,“ zmínil ředitel jihočeských veterinářů.

Pokud by veterináři striktně dodrželi předpisy, dávno by husy u Byňovského rybníka utratili. „Chovatelé vyselektovali geneticky významné jedince určené k dalšímu šlechtění, prováděli jsme jim kontrolní testy, které vycházeli v poslední době negativní,“ uvedl František Kouba.

Tito vybraní jedince získali jako jediní v republice vakcínu H5N2, původně určenou kachnám. „Nejdříve se vakcinovala část hejna a čekali jsme na možnou reakci. Husy se i po hodině chovaly normálně, nedocházelo k anafylaktickým šokům, a tak jsme přistoupili k očkování všech,“ dodal podrobnosti.

Chovatelé už část chovných hus rozdělili do kmenových hejn, ti zůstanou pod drobnohledem veterinářů. „Chtěli jsme stihnout vakcinaci před snáškou, ještě je budeme sledovat a kontrolovat. Doufáme, že vše dopadne dobře“ podotkl.

Zachování chovu přivítal i ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. „O očkování jsme usilovali, tak jsme rádi, že to vyšlo a základní chovné hejno má za sebou první dávku,“ řekl.

Podle jeho slov je to menší zlo a doufá, že ochrana po revakcinaci bude fungovat. „Chov bude chráněný navíc hned dvakrát. Kromě očkování jsme přijali i další opatření,“ prozradil Zvonař.

Další novinka

Nespoléhají pouze na očkování, ale zbývajícím husám a houserům pořídili speciální osvětlení. „Jde o světla s větší vlnovou délkou, která mají zároveň ničit všechny viry, bakterie a plísně v chovných halách,“ přiblížil novinku.

Doufá tak, že se situace z minulého roku nebude opakovat. „Obnova základních chovných hejn nám potrvá dva až tři roku,“ popsal dlouhodobé následky výskytu ptačí chřipky.

Díky výbornému přístupu chovatelů a veterinářů nepřišla česká tradice vniveč. „Nemusíme být tak odkázaní na dovoz drůbeže z Maďarska, či Polska a můžeme se značkou Novohradská husa pokračovat,“ uzavřel Lubomír Zvonař.