Akce se koná u příležitosti Mezinárodního roku astronomie, který byl letos vyhlášen. Zapojí se do ní astronomické observatoře na celém světě.

V Českých Budějovicích akci zahájí v pátek v 9 hodin dopoledne za jasného počasí pozorování Slunce, které potrvá až do 15 hodin. Dále astronomové připravili od 16.30 pořad pro rodiče s dětmi „Aprílová obloha“. „Na kopuli planetária se promítá hvězdná obloha. Výklad lektora popisuje jarní souhvězdí a hovoří o tom, co dále lze vidět na obloze,“ uvedla k programu ředitelka HaP Jana Tichá.

V pátek nabídne hvězdárna pozorování Slunce a navíc večerní oblohy. „Za jasného počasí se mohou návštěvníci těšit hlavně na pohled dalekohledem na Měsíc a na prstencem ozdobený Saturn,“ pozvala Tichá veřejnost do hvězdárny.

„Hlavně se těším na výstavu o Havaji,“ ocenila nabídku astronomů Pavla Janotová z Českých Budějovic, která se chystá na akci i s vnoučkem Martinem.

Hlavním dnem se stane sobota 4. dubna s celodenním programem pro menší i větší návštěvníky. Na řadě budou filmy a pořady pro děti i pro dospělé. „Jednotné snížené celodenní vstupné je dvacet korun na osobu. Navíc je pro návštěvníky připraven astronomický dárek,“ poznamenala Tichá. Nově instalovaná výstava Nebe nad Mauna Kea pak představí unikátní fotografie, které pořídili astronomové pracující ve známé havajské observatoři. Kleťská pobočka otevře pro veřejnost v neděli.