„Jsme rádi, že to tady je, rozhodně místo původního prasečáku,“ řekl v sobotu večer při slavnostním otevření palírny starosta Hvozdce Jindřich Vaňata. Dřívější podnik znamenal pro obec značná omezení a po ukončení chovu objekt navíc začal chátrat. „Byla tu stavební uzávěra, pásmo hygienické ochrany,“ vyjmenoval starosta některé problémy.


„Objekt stál na našem pozemku. Odkoupil jsem ho, aby úplně nespadl,“ vysvětlil František Linhart, majitel budovy, která dnes svítí novou modrou fasádou a hrdým nápisem v černém ozdobném písmu. „Přemýšleli jsme co s tím, a jednou jsme mezi sebou ochutnávali slivovici. Napadlo nás, že si uděláme pálenici,“ dodal Linhart. Kotel má objem 300 litrů a kvas do něj proudí z přečerpávací nádrže.


V sobotu večer nemohla chybět ochutnávka. „Určitě to napálili dobře. Meruňkovice je velice dobrá,“ pochválil Václav Ryneš z Hvozdce. Sám jezdíval dříve pálit do Blatné do lihovaru. Teď má pěstitelskou pálenici přímo ve vsi.


„Máme ji, abychom si dělali radost. Aby bylo kde se hádat o kvasech, kdo je měl lepší. Ale musí si to na sebe i vydělat,“ poznamenal majitel palírny.
„Po novém roce, až vyřídíme náležitosti s celní správou, budeme mít koncesi i na lihovar,“ nastínil Linhart nejbližší plány.