"Respirátory máme, koupily nám je děti," uvedl Miroslav Schneider z Českých Budějovic za sebe a partnerku Vlastu Hubáčkovou. Miroslav Schneider připojil, že jako důchodci dostali respirátory zdarma i v lékárně, ve které mají klientskou kartu. "Už to nosím týden," dodává Miroslav Schneider s tím, že mu právě ve čtvrtek dcera koupila další respirátory, aby měl do zásoby.

Také zástupci mladší generace už byli připraveni. "Už mám respirátory déle. Sháněla jsem si první sama od sebe, hned, když začaly být větší nárůsty nakažených. Hlavně do vlaku, kde jsem s více lidmi, kteří jí, pijí a jsou přitom bez roušek," říká Jindřiška Došková z Českých Budějovic, studentka vysoké školy. "Také jsem se snažila sehnat si nanoroušku, aby to bylo ekologičtější i ekonomičtější. Nanoroušku je možno používat vícekrát, když se vydezinfikuje," vysvětluje studentka. "Nanoroušku jsem sehnala, ale mám na ni moc malý obličej a nesedí mi, takže používám stále jednorázové respirátory," dodává Jindřiška Došková.

Povinnost nosit respirátory nově platí například v autobusech MHD. Dle nového nařízení vlády od čtvrtka smějí cestující do MHD pouze s respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami.

Podle Barbory Smudkové, tiskové mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice, budou mít cestující nově povinnost zakrýt si dýchací cesty respirátorem FFP2 bez výdechového filtru, nanorouškou nebo 2 chirurgickými rouškami nasazenými přes sebe, a to po celou dobu jízdy. "Po dobu platnosti tohoto opatření tedy pro cesty MHD nebude možné volit ochranu dýchacích cest látkovými rouškami bez nanofiltru nebo jen jedním kusem chirurgické roušky. Zároveň zůstává v platnosti i omezení pobytu cestujících v blízkosti kabiny řidičů včetně zákazu využití přední řady sedadel. V souvislosti s tímto omezením vás žádáme, abyste nadále pro nástup a výstup z vozu co nejméně využívali přední dveře," doplnila Barbora Smudková.

"V Dopravním podniku samozřejmě neustále pracujeme na udržení hygienického prostředí ve vozech. Ty pro vaše bezpečí řádně uklízíme a každou noc je odborná firma dezinfikuje horkou párou. V průběhu jízd pak řidiči vozy na konečných zastávkách větrají.

Děkujeme vám za ohleduplnost a věrnost našim službám. Věříme, že společně udržíme MHD bezpečnou," zdůraznila Barbora Smudková.