Přes dva tisíce přihlášek evidují po zápisech školky v krajském městě. Volných míst bude od září asi devět set. Čísla ovšem poněkud zkreslují. Řada rodičů přihlášených dětí nesplňuje požadovaná kritéria a část dokonce podala přihlášky na více škol, jak to dovolují nová pravidla. Rekordmankou je maminka, která podala přihlášku na devět školek!

„Takové jsme to ještě nikdy neměli,“ říká o zápisech, které se uskutečnily minulý týden, Marie Kopřivová, ředitelka MŠ U Pramene. Podaných přihlášek je zde 87, volných míst bude asi 40. Nebývalý je zájem maminek na mateřské dovolené. „Jen šest přihlášek je duplicitních,“ dodala Kopřivová na adresu zájmu o umístění ratolesti ve školce. Třeba maminky na mateřské jsou ale v pořadí až za zaměstnanými matkami.

„Zkoušíme to,“ říkají některé maminky a vědí, že dostat školku například pro tříleté dítě je skoro nemožné. „Když to nevyjde, budeme muset zapojit babičku, nebo nezbude nic jiného než soukromá školka,“ tak komentovaly při zápisu maminky své šance. Město se totiž trvale potýká s nedostatkem míst.

„Výsledky zápisu se zpracovávají, kompletně budou známy asi na konci týdne,“ uvedl náměstek primátora Petr Podhola.Třicet dnů má vedení mateřských škol na to, aby oznámilo rodičům, zda bude jejich dítě přijato k docházce do mateřské školy.

Jestli budou mít České Budějovice dost míst v mateřských školkách, ukážou podle radnice následující týdny. Pak se teprve rozhodne, jestli se kromě nové školky v Rožnově otevřou i třídy v Nové ulici, které jsou zatím „kritickou“ variantou.

Z více než dvou tisíc přihlášek chce magistrát vyřadit nejprve duplicitní přihlášky. „Čísla ze školek teprve přicházejí. Ihned musíme vyloučit duplicity,“ uvedl pro Deník náměstek primátora Petr Podhola. „Duplicity budou pravděpodobně vysoké, zákonní zástupci využívali duplicitního podání ve vyšší míře než v roce loňském,“ dodal Podhola. Důležité bude, kterou školku uvedli rodiče jako první – prioritní, při vyšším počtu přihlášek.

První pohled na čísla je hrozivý, ale podle vedení školek ne všichni rodiče splní požadovaná kritéria, například zaměstnanost a bydliště ve městě.
„Celkem máme osmdesát dva přihlášek. Budu brát dvanáct dětí. Prioritně naši školku uvedlo dvacet devět rodičů,“ řekla ředitelka MŠ Pražská Ludmila Pokorná a připojila, že mezi zmíněnými 29 rodiči jsou například i některé maminky na mateřské. O dvanáct míst se tedy fakticky „utká“ asi čtvrtina z celkového počtu uchazečů.

Při zápisech se našly i velmi aktivní rodiče. Raritou je „devítiškolková“ maminka, která se uchází o umístění dítěte v devíti zařízeních. „U této maminky jsme na sedmém a osmém místě,“ uvedla Eva Tolarová, ředitelka MŠ Dlouhá, pod kterou patří i zařízení v ulici Fr. Ondříčka.

V Dlouhé evidují 87 přihlášek na 35 míst. Z přihlášek je 16 duplicitních a kritéria požadovaná radnicí splní asi 42 malých uchazečů o přijetí.
Do vyjasnění všech duplicit a případně i možných přestupů mezi mateřinkami nebude radnice podle Petra Podholy zveřejňovat žádná další čísla k zápisům.

„O dalších krocích se rozhodne až na základě konkrétních čísel v nejbližších dnech, týdnech,“ reagoval Podhola na dotaz Deníku, nakolik se dá odhadnout, zda bude použita „krizová“ varianta. To znamená vybudování nových kapacit v Nové ulici, pokud by se ukázalo, že před branami školek zůstalo velké množství dětí zaměstnaných rodičů.