Jsou jimi kavka, netopýr, roháč obecný, křižák temnostní, plž jantarka obecná, ropucha obecná a mihule.

K nominování kavky poznamenal linecký deník OÖN, že tento společenský pták je už v řadě zemí na listině ohrožených druhů kvůli mizejícím zeleným plochám a užívání pesticidů. Ochránci ptactva se pro něj snaží budovat alternativní možnosti hnízdění. Kavky žijí v trvalých párech. O mláďata a nemocné kusy pečují i ostatní kavky ve společenství. Vývoj mihule zasahuje 400 milionů let zpátky. Přísně vzato nejde o rybu, ale o kruhoústé, primitivní obratlovce.

„Šplhoun“

Christian Thalhammer z Lince chce zdolat v jedné túře nejvyšší hory všech devíti spolkových zemí s celkovým převýšením 30 000 metrů. 1400 kilometrů mezi nimi chce projet na kole s přívěsným vozíkem na stan a výzbroj. „Nedělá to jen pro osobní zkušenost, chce sbírat peníze pro zvířata v nouzi,“ napsal deník OÖN. Thalhammer je ošetřovatelem drogově závislých nemocných.

Vyrazit chce pár dnů před padesátinami uprostřed května letošního roku. Jak dlouho cesta potrvá, neodhaduje, snad prý čtyři týdny – chce prý na ní hodně hovořit s lidmi. I proto ani neplánuje přesnou trasu, chce se ptát na tu nejhezčí. S treky má zkušenosti, byl vícekrát v jižní Americe a v Nepálu. Nejvyšší hora, kterou zdolal, byl Mera Peak vysoký 6476 metrů.

Cestou chce sbírat dary pro útulky zvířat. Sám žije s 18 slepicemi, dvěma zaběhlými kočkami a fenkou, které zachránil život v Tyrolích.