Jak informoval meteorolog Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, největší pravděpodobnost výskytu i velmi silných bouřek je ale na severozápadě a severu Čech. „Na jihu Čech můžeme očekávat silné bouřky. Nebezpečnými projevy budou zejména nárazy větru a není vyloučené tzv. derecho, což je v překladu rozsáhlá a rychle pohybující se bouřka spojená s linií konvektivních bouří,“ vysvětlil s tím, že tato linie se k nám do Čech může dostat z Německa.

Maňhal také dodal, že tato rozsáhlá a rychle se pohybující bouře může zanechávat i pěknou paseku. „Může způsobit svými nárazy větru přesahující 25 metrů za sekundu (to je až 90 kilometrů v hodině) velké škody,“ upozornil meteorolog.

Podle jeho slov je pravděpodobnost, že nás tato linie zasáhne i na jihu Čech menší. „Ale i tak se výraznější nárazy větru na čele bouřek dají z pátka na sobotu očekávat, v nočních a ranních hodinách se v bouřkách vyskytnou ojediněle i menší kroupy.“ podotkl Daniel Maňhal.

Tromba nad Soběslaví vyfotografovaná z Tučap.
Tornádo, nebo tromba? Z mraků na Táborsku se k zemi táhly větrné víry

Slabší derecho včetně tzv. shelf cloudu zachytili lovci bouří například loni 29. června na Strakonicku. Konkrétně u obcí Řepice a Domanice.

Záznam bouře na Strakonicku v jižních Čechách 2021:

Zdroj: Youtube

Supercely, tromby a tornáda

Co se týče supercel, vyskytují se v rámci jednotek ročně. „Někdy je sezóna výraznější, jindy je sezóna na konvekci výrazná méně. Supercela má oproti ostatním typům konvekce tzv. rotující výstupný proud a ten udržuje buňku při životě i velmi dlouho,“ popsal. „Neplatí, že supercela rovná se výskyt tornáda,“ upozornil meteorolog.

Supercelární charakter měla podle Amatérské meteorologické společnosti a jejich členů bouře, která se vyskytla na Písecku 10. června 2019. To byl dle pozorovatelů stojících u obce Dubí Hora viditelný sklopený rotující vzestupný proud, který byl často osvětlován převážně mezimračnými blesky a přes celý bouřkový systém se vyvinul shelf cloud.

Po přechodu Šumavy podle oficiálního webu tohoto zájmového spolku bouře vykazovala vývoj směrem k lineárnímu systému, kdy jednotlivé mezocyklony postupně zanikly a dorazily silné nárazy větru.

Záznam bouře na Písecku v jižních Čechách 2019:

Zdroj: Youtube

Častěji se podle Maňhala vyskytují tzv. tromby. „Jde o jevy nahodilé, kdy se v příhodných podmínkách pod konvektivní bouří s výraznějším střihem větru v různých výškách může objevit v podstatě kdykoliv. Kondenzační chobot se nedotýká země,“ vysvětlil Maňhal. Tento meteorologický jev zachytila řada lidí před deseti dny na Táborsku.

Tornáda se v našich podmínkách objevují minimálně. „Tornád je v přepočtu na desítky velmi málo, jedná se o jednotky,“ uzavřel Maňhal.