Slavnostní zahájení 45. ročníku výstavy si nenechali ujít prezident Miloš Zeman a další čelní představitelé. Mluvili především o aktuálních problémech, kterým čeští pěstitelé, chovatelé a producenti potravin čelí.
Ministr zemědělství Miroslav Toman ocenil nasazení zemědělců v letošních extrémních podmínkách a připomněl, že ministerstvo je připraveno pomoci těm, kdo se vinou sucha dostanou do nelehké situace. „Chceme, aby mohli dál produkovat kvalitní české potraviny. Nesmíme dopustit, aby Česká republika byla zaplavena nekvalitním dovozem,“ zdůraznil.

Upřednostňování místní produkce Jihočechům, kteří Zemi živitelku každoročně hostí, rozhodně není cizí. „Chceme být potravinovými patrioty. Jednou z cest, kterou chceme jít, je osvěta dětí. Připravili jsme proto soutěž pro školní jídelny. Zvítězí a finanční odměnu získá ta, která bude mít ve své nabídce nejvíc jihočeských potravin,“ zmínila jeden z právě startujících projektů hejtmanka Ivana Stráská.

Podle prezidenta České agrární komory Zdeňka Jandejska je v oblasti finanční podpory třeba především vytvořit takové podmínky, které budou motivovat zemědělce k vyvážené výrobě. „Situace v českém zemědělství není přes pravidelné zprávy o katastrofálním suchu alarmující. Celkově to není žádná tragédie, sklizeň bude jen o něco málo slabší než loni. Samozřejmě jsou oblasti, kde nespadlo ani 150 mm srážek a tam máme obrovské propady, ale na jiných místech, například na Vysočině, máme rekordní sklizně. Tam těží právě z vyváženého hospodaření,“ připomněl.

„Je třeba najít takový model zemědělských dotací, který nebude podporovat buď malé nebo velké, ale hlavně ty dobré zemědělce,“ zmínil předseda senátu Milan Štěch. V otázce boje proti suchu zdůraznil, že je třeba k nim přistupovat jako ke komplexu celé řady opatření.

Dokonce vlastní zkušenost s malým opatřením pro zadržení vody v krajině přidal prezident Miloš Zeman. „V lánském parku jsme obnovili zanedbaný rybník s propustným dnem. Kéž by něco podobného udělali všichni ostatní. Velkým krokem může být vodní koridor spojující Dunaj s Odrou, který nedávno dokončená studie doporučila realizovat. Může přivést vodu zejména na jižní Moravu,“ vyzdvihla hlava státu.

Jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus zase poukázal na to, že by zemědělci měli hospodařit na daleko větším množství vlastních pozemků, protože v případě nájemních vztahů uvažují často krátkozrace. „V tomto ohledu je třeba neřešit pouze aktuální problémy způsobené letošním suchem, ale klást také značný důraz na dlouhodobé investice,“ zmínil.

Příprava na Zemi živitelku 2018
Země živitelka má letos co oslavovat