„Trhové Sviny jsou vesnice, tady je to úplná pohoda," říká například Jiří Vretos, který byl v minulých letech nájemcem nové restaurace v přístavbě kulturního domu. Nyní předal žezlo nad podnikem manželce, ale stále má přehled.

„Máme klientelu, kde se vůbec agresivita neprojevuje, jsou to stálí hosté," říká Jiří Vretos a dodává, že vliv má možná i to, že přístavba je nová a v novém se možná podvědomě lépe chovají i návštěvníci.

S podnapilými agresivními hosty se ale čas od času setkává spolunájemce vidovské Hospůdky Na návsi David Trník. Zdůrazňuje, že v podobných případech není univerzální řešení a postupovat se musí individuálně. Někdy důrazněji, jindy smířlivě. Vše se mu naštěstí dosud dařilo vyřešit hned v zárodku poměrně smírnou cestou, jen jednou musel hosta vyvést.

Stalo se mu ale, že 
se ve vidovském podniku objevil i host, který mával samopalem, o kterém tvrdil, že je zaslepený. Muž se smál a mířil provokativně po osazenstvu. „Mířil na mě i na lidi, tak jsem ho požádal, aby samopal odložil. Neměl jsem při tom dobrý pocit," vrací se k události staré několik měsíců David Trník a dodává, že naštěstí šlo jen o nefunkční samopal a návštěvník uposlechl, zbraň mu odevzdal a vše se obešlo bez následků.

Oslovení hosté restaurací se na obědy chodit nebojí, ale událost v Uherském Brodě přece jen nenechávají bez povšimnutí. „Já si to nepřipouštím," říká k možnosti, že by se podobná tragédie mohla odehrát i při jeho návštěvě v restauraci Aleš Trdla z Českých Budějovic. „To by se z toho člověk asi zbláznil, kdyby si měl připustit, že se může stát, že půjde do restaurace, sedne si k obědu a někdo ho zastřelí," dodává Aleš Trdla.

Jako hudební producent ale hodně cestuje a uznává, že v některých místech by do zastrčených restaurací asi nešel. To u něj platilo ale už i dříve a Aleš Trdla v této souvislosti poukazuje například na útok mačetami, který se před časem udál vůči hostům jednoho podniku na severu Čech.

V Českých Budějovicích ale nevidí k obavám důvod. „Že bych se v Českých Budějovicích bál, to ne," zdůrazňuje Aleš Trdla.

Tragédii v Uherském Brodě vidí ale někteří oslovení jen jako špičku ledovce, pod níž jsou skryty širší problémy. Například Radek Šafařík 
z Českých Budějovic nezapochyboval o tom, jestli půjde nebo nepůjde na oběd do restaurace ve Čtyřech Dvorech.

S kolegy z práce do podniku vyrazil jako obvykle. „Je tam osvědčená obsluha a kvůli bezpečnosti i kamerový systém," řekl k tradiční polední vycházce.

V souvislosti s neštěstím na Moravě však s kolegy debatovali i na téma možného zpřísnění pro držení zbraní. A zmínil, že i v často zmiňovaných Spojených státech je spousta legálních, ale i nelegálních zbraní. A k nelegálním zbraním se může psychicky nemocný člověk dostat i v České republice. „To neovlivníme tím, jestli zpřísníme pravidla pro získávání zbrojních průkazů," konstatoval Radek Šafařík.

Podle něj by se tragédiím, jaká se stala na Moravě, muselo předcházet v širším kontextu. „To by se musela změnit celá společnost. Neštěstí na Moravě je obrázkem toho, jak společnost funguje a jaké to má důsledky na mentální zdraví," zdůraznil Radek Šafařík a poukázal pro příklad na ekologické problémy třeba s čistotou ovzduší nebo vod, které se neřeší nebo se před nimi zavírají oči.

Dodal, že existují i další velké otázky 
v dnešním konzumním světě, které ohrožují fungování společnosti a které nakonec ale musejí lidstvo dostihnout, pokud se jim včas nebude věnovat pozornost.

S kolegy seděl ve Čtyřech Dvorech i Stanislav Schnely 
z Českých Budějovic, který si shodou okolností právě nyní vyřizuje zbrojní průkaz. A tak tragédii z Moravy vnímá 
i z tohoto úhlu. Míní, že získání zbrojního průkazu je 
v dnešní době v České republice dostatečně složité, aby to odradilo psychicky narušeného člověka od snahy získat tímto způsobem přístup ke zbrani.

Na druhou stranu je ale Stanislav Schnely přesvědčen, že pokud se někdo rozhodne k podobnému kroku, těžko mu v tom někdo zabrání a je potom jedno, jestli dotyčný jako zbraň použije pistoli nebo auto, se kterým do někoho nabourá.

Ohledně podmínek pro získání zbrojního průkazu Stanislav Schnely poukazuje na to, že se musí dojít i k lékaři. Pokud ten má pochybnosti, měl by uchazeče o vydání průkazu poslat na psychotesty. Jakmile je ale průkaz vydán, už se další lékařská prohlídka nekoná.

Po nějaké době se jen prodlužuje platnost průkazu. Pokud by v průběhu let u někoho propukla psychická choroba, nemusí se to na držení průkazu nijak projevit a předvídat ji s předstihem už při základní prohlídce je velmi obtížné, ne – li nemožné.

V jižních Čechách je nyní podle policejních statistik kolem 25 000 držitelů zbrojních průkazů, z toho na Českobudějovicku 7 977, což je nejvíce ze všech okresů.

Ani na Budějovicku si střelci servítky neberouTragédie, které mají leccos společného s úterním vražděním v uherskobrodské restauraci Družba, pamatují i Jihočeši.

Tři oběti si vyžádala v červenci 2003 střelba v Litvínovicích. Otec Ladislav a syn John Pacovští tu zavraždili v jedné rodině tři muže – Jana a Radka Sassmanovy a Haralda Kampfera, manžela, syna a zetě ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Místní si na agresivitu Ladislava Pacovského stěžovali již dříve. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení. Mladší z vrahů byl v roce 2012 podmínečně propuštěn.

V únoru 2010 zastřelil schizofrenik Jan Heidinger otce a nevlastní matku Pavla a Janu Malhockých v jejich českobudějovickém bytě. Soud mu nařídil ochrannou ústavní léčbu v Bohnicích. Po necelých třech letech mu byla léčba změněna na ambulantní, od jara 2013 musí Jan Heidinger sice užívat léky, chodit na kontroly, ale je na svobodě.

V baru a legálně drženou zbraní střílel v květnu roku 1999 opilý osmapadesátiletý důchodce Oktavián Kempský. V Singer Pubu v centru Budějovic připravil po předchozím sporu o život českobudějovického okresního policejního ředitele Vladimíra Ryklíka. Soud mu uložil trest odnětí svobody na 12,5 roku.

Střelbou do lidí ostatně také vyhrožoval před necelým týdnem muž na čerpací stanici v budějovické ulici M. Horákové.

S agresorem si laik neporadí

Nepouštět se do konfliktu a rozhodně nejít do protiútoku radí Jihočechům pro případ setkání s podobným agresorem, jaký vraždil v Uherském Brodě, Bohuslav Jäger. Ten byl dlouholetým psychologem Armády České republiky, v současnosti má soukromou praxi v Českých Budějovicích.

Už druhý den otřásá celou republikou tragická událost v U᠆herském Brodě. Co se asi odehrávalo v hlavě člověka, který se rozhodl střílet do hostů v restauraci?
Musím přiznat, že jsem celý tento případ sledoval jen okrajově, protože jsem měl jiné pracovní povinnosti. Nerad bych spekuloval. Pokud se ale člověk k takovému činu rozhodne, může jít o momentální popud, anebo o dlouhodobě připravenou záležitost. Toho střelce mohla vést třeba i jakási touha po medializaci.

Co by měl člověk dělat, když by se ocitl v podobné situaci? Jak byste poradil se zachovat, aby možné oběti vyvázly pokud možno bez zranění?
To je těžké říct, ale rozhodně by nikdo neměl jít s tím útočníkem do konfliktu. Určitě by se také člověk neměl na vlastní pěst pouštět do nějaké akce. Může tak agresora podnítit k činu, který bude mít až fatální důsledky. Na místě je naopak povolat specialisty, kteří jsou k jednání ve vyhrocených situacích vycvičení.