Zvuk puků odrážejících se od mantinelu, pokřiky fanoušků, hráči v různobarevných dresech. Vše jako na opravdovém hokejovém zápase, jen s tím rozdílem, že se celé drama odehrává u stolu. Tak to vypadalo v sobotu v českobudějovické jídelně U Tří lvů, kde se uskutečnilo další kolo českého poháru ve stolním Stiga hokeji.

„Na turnaj přijelo 77 hráčů, to je dosud nejvíc, co jsme kdy v Budějovicích měli. Každý účastník tak absolvuje zhruba 45 pětiminutových zápasů,“ popsal za organizátory třiadvacetiletý Tibor Varga. Ačkoli se to podle něj možná mnohým nezdá, odehrát více než čtyřicítku utkání je velmi náročné. Hra totiž vyžaduje neustálé soustředění, koncetraci a také celodenní postávání u stolu. Především nováčci se tedy pěkně zapotí.

Sám Varga začal stolní hokej hrát v jedenácti letech. „Přivedl mě k tomu ten starý český plastový hokej, hrával jsem s dědou. V roce 1999 se tu pak prosadila firma Stiga s turnaji a od té doby se toho držím,“ vzpomněl. Základem dobré hry je podle něj především pravidelný trénink.

Každý hráč stolního hokeje ovládá táhly šest figurek, které jsou na miniaturní ledové ploše rozmístěné jako při klasické hokejové hře. „Nejdůležitější je střední útočník, na něm se dá natrénovat řada dovedností. Ti nejlepší pak umí i kličky nebo blafáky,“ doplnil Varga. Právě střední útočník podle něj také nejčastěji skóruje.

I když zápas na turnaji trvá pouze pět minut, padá při něm zhruba tolik branek jako ve skutečném hokejovém utkání. „Výjimkou bývají výsledky 1:0 nebo 1:1, spíše padá na obou stranách dohromady pět, šest gólů. Já jsem nastřílel nejvíc dvanáct, ale pamatuji si, že jsem při svém asi třetím zápase v životě dostal gólů patnáct,“ řekl Varga.

Turnaje českého poháru ve stolním hokeji jsou otevřené, může si tedy přijít zahrát kdokoli. „Právě to se mi na tom nejvíc líbí. Baví mě, že se potkám s nejrůznějšími hráči,“ vysvětlil Varga. Sobotního turnaje se zúčastnili i čtyři handicapovaní. „Sice pořád prohrávám, ale jsem rád, že si mohu zahrát. Zasměju se a poznám nové přátele,“ komentoval tělesně postižený Tomáš Pětník. V Českých Budějovicích také již sedm let existuje klub, který stále přijímá hráče. Více informací najdou zájemci na www.stigacb.wz.cz.

Všichni jeho členové berou stolní hokej jako skutečný sport, ostatně konají se v něm i mistrovství světa. Většina lidí jej však stále chápe spíše jako dětskou hru. „Zatím je u nás malá hráčská základna, ale to se může změnit. Ve Skandinávských zemích nebo Rusku už je to profesionální sport, kterým se ti nejlepší mohou živit,“ uzavřel Varga.