Českobudějovická zvěrolékařka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava se domnívá, že páníčci teď se psy tráví více času i venku. „Zvíře má svůj určitý denní režim, který se v zásadě nemění. Je vhodné jim zanechat denní režim s tím, že prodloužení a intenzitu vycházek pes určitě ocení. Se psy chodíme častěji na vycházky, ale po návratu domů si pes rád odpočine,“ říká.

Pokud je pes dospělý, tak se podle jejích slov nemusí lidé obávat toho, že by ho svou přítomností rozmazlili. „Když je pes dospělý, rozmazlenějším se nestane. U štěňat a dorostenců celodenní pobyt majitelů doma může mít neblahý dopad v dospělosti, kdy pes bude přítomnost člověka stále vyžadovat. To se projevuje například štěkáním, vytím po odchodu majitele, ničením zařízení bytu. V těchto případech je vhodné zachovávat standardní režim a štěně vychovávat. Dodržujeme pravidelné krmení a venčení,“ zdůrazňuje.

Poznáte, kdo ze známých Jihočechů se ukrývá, pod rouškou?
KVÍZ DENÍKU: Pod rouškou je Jihočech

Důležité podle ní je, aby pes měl doma své vyhrazené místo, kde bude spát a odpočívat. „I v karanténě je výchova psa důležitá,“ apeluje s tím, že psi mohou u majitelů v těchto dnech vycítit nervozitu. „Pes se snaží majiteli zavděčit a vyhovět mu. Pokud vycítí nervozitu a neklid, může změnit chování tím, že se stáhne do ústraní nebo naopak se začne o majitele více zajímat, olizovat ho přitulí se…,“ vysvětluje českobudějovická zvěrolékařka.

Také uvedla, že Veterinární klinika Vltava v těchto dnech funguje v pravidelných ordinačních hodinách. „Majitelé ve většině případů před návštěvou ordinace zavolají a prokonzultují důvod návštěvy. Převážnou část klientů tvoří akutní a neodkladné případy,“ komentuje.

A s odkazem na web Komory veterinárních lékařů ČR dodává, že stále platí, že pes nebo kočka mohou být kontaminováni svým majitelem pozitivním na SARS-CoV-2 na nízké úrovni, která neumožňuje přenos na jiná zvířata nebo člověka. „Domácí zvířata jsou tak považována za epidemiologické slepé uličky,“ uvádí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník